В рамках експериментального проєкту Державної служби зайнятості на Житомирщині розпочали навчання перших 15 жінок, які опановують професію верстатниця деревообробних верстатів. В травні також мають розпочати навчання електромонтерок і трактористок.
Про це в коментарі Суспільному розповіла Алла Загацька, начальник відділу організації професійного навчання Житомирського обласного центру зайнятості.
Експериментальний проект стартував на початку 2025 року, активна його реалізація на Житомирщині почалася в березні, сказала Алла Загацька. Проєкт передбачає навчання жінок професіям, де традиційно переважали чоловіки.
Наразі вже розпочала професійне навчання перша група верстатниць деревообробних верстатів — 15 жінок. Перший потік сформований за заявками двох підприємств — Малинської меблевої фабрики і Звягельського “Ековудс”. Вони забажали вивчити на верстатниць своїх працівниць, які донині виконували некваліфіковану роботу — були сортувальницями або шліфувальницями.
“Вони навчаються в Рівненському центрі професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості. Навчання відбувається дистанційно, і це дуже зручно. Загалом навчання триватиме чотири місяці: після теоретичного курсу буде виробнича практика за майбутнім робочим місцем під керівництвом наставника”, — сказала Алла Загацька.
За її словами, в травні також планують розпочати навчання 10 електромонтерок з ремонту та обслуговування електроустаткування. Вони мають опановувати професію в державному навчальному закладі Малинський професійний ліцей. Навчатимуть жінок на замовлення одного з приватних підприємств з Коростенського району.
Зі слів Алли Загацької, користується попитом серед роботодавців і професія трактористок, бо наразі в фермерських господарствах працюють багато жінок, яким необхідні ці знання. Запитують також роботодавці й операторок котелень. За словами представниці обласного центру зайнятості, все організовується відповідно до поданих заявок, як роботодавців, так і жінок, і щоб відповідно були збережені терміни працевлаштування.

Координаторка програм профнавчання в Житомирській обласній службі зайнятості Алла Загацька
Які умови подальшого працевлаштування
Обов’язкова умова в цьому проєкті є працевлаштування після завершення навчання, розповіла Алла Загацька. Заяву на навчання фахівців може подати як роботодавець, так і жінки.
“Можливо у роботодавця вже є кандидати на навчання, наприклад, жінки, які працюють у цього роботодавця, але за іншою професією. Ми теж можемо в такому випадку організовувати навчання. Або якщо роботодавцю потрібні кадри і немає підходящих людей для навчання, ми можемо підшукувати кандидатів на навчання з подальшим працевлаштуванням”, — розповіла Алла Загацька.
З її слів, обов’язкова участь роботодавця у навчальному процесі. Він повинен погодити із закладом освіти програму навчання, робочий навчальний план. Повинен брати участь у організації виробничої практики, як правило, на цьому ж підприємстві. Тому має бути наставник, фахівець вищого розряду. Також роботодавець повинен брати участь у випускній кваліфікаційній атестації, тобто на іспитах випускних. І в подальшому впродовж 15 днів роботодавець повинен забрати людей до себе на працевлаштування.
Які професії можна опанувати в рамках програми
В обласному центрі зайнятості розповіли, що програма дозволяє жінкам опанувати 31 професію, що належать до категорії традиційно чоловічих. Зокрема, водійка тролейбуса, навантажувача або трамвая, машиністка крана, трактористка, майстриня з діагностики та налагодження електронного устаткування автомобільних засобів, слюсарка з ремонту колісних транспортних засобів та інші. Повний перелік професій представлений на сайті Верховної ради України в Постанові Кабінету міністрів від 15 листопада 2024 р. № 1302.
За словами, Алли Загацької, від початку дії проєкту вже до 10 підприємств консультувалися щодо підготовки верстатниць, електромонтерок, трактористок та водійок. Роботодавець може подати заявку на участь у проєкті як онлайн на сайті Державної служби зайнятості, так і у підрозділах обласної служби зайнятості.
Умови оплати за навчання
Навчання за експериментальним проєктом здійснюється коштом Фонду соціального страхування на випадок безробіття, сказала Алла Загацька. Вартість курсу не повинна перевищувати 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що нині становить 30 тисяч 280 гривень. Якщо навчання коштує більше, різницю може покрити або роботодавець, або учасниця.