Зараз в Житомирі велосипедних доріжок майже ніде не видно, в центрі міста їх точно немає. Проте відомо, що торік Житомирська міська рада ухвалила Концепцію розвитку велосипедної інфраструктури, яка передбачає створення безпечних, доступних та комфортних умов для велосипедистів в обласному центрі.
Над створенням цієї програми працювала робоча група з фахових спеціалістів, представників велоспільноти та громадськості. І до речі, вона розроблялась за підтримки проєкту «Інтегрований розвиток міст в Україні ІІ», що виконується німецькою урядовою компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, за фінансової підтримки Урядів Німеччини та Швейцарії.
Як відомо, проєкт є частиною загальної Концепції інтегрованого розвитку Житомира до 2030 року та відповідає глобальним цілям сталого розвитку ООН.
Загалом він включає 42 маршрути з різною довжиною, що охоплюють як міські, так і міжміські сполучення. Ось його основні маршрути:
1. Центральний (2,2 км)
2. Майдан Соборний — Майдан Перемоги (6,2 км)
3. Смоківка — Центр (7,5 км)
4. Смолянка — Вокзал (4,0 км)
5. Хінчанка — Центр (6,8 км)
6. Станишівський майдан — Центр (4,7 км)
7. Гідропарк — Центр (4,4 км)
8. Корбутівка — Центр (3,5 км)
9. Богунія — Рудня — Центр (5,6 км)
10. Богунія — Вокзал (7,7 км)
11. Соколова Гора — Центр (6,0 км)
12. Крошня — Центр (5,5 км)
13. Вокзал — Житній ринок (2,8 км)
14. вул. Вітрука — Стадіон «Полісся» (2,9 км)
15. Польова — Центр (3,3 км).
Вказано й типи велодоріжок:
1. Односторонні велодоріжки — ширина 1,5 м, поза проїзною частиною.
2. Двосторонні велодоріжки — ширина 2,0 м.
3. Велопішохідні зони — мінімальна ширина 3,0 м.
4. Велосмуги у смугах громадського транспорту — ширина 1,5 м.
Передбачені і деякі додаткові рішення, зокрема: велосипедні смітники, стримувальні огорожі (забезпечення безпеки на перетинах залізниць та автодоріг), лічильники трафіку (моніторинг кількості велокористувачів для оптимізації інфраструктури), прокат велосипедів та ЛПТ та ін.
Загалом, ця концепція розрахована на тривалий час реалізації — до 2044 року. Однак його нинішня реалізація проводиться надто повільно.
В центральній частині міста велосипедних доріжок поки що немає і поява їх тут, з усього видно, буде не скорою, бо на затісних вулицях Київській та Бердичівській навіть автомобілям тепер важко розминутися.
Отож переважна більшість велосипедистів розїзджають по тротуарах. Щоправда невеликі велосмуги облаштовані на Польовій та в районі Паперової фабрики, однак, як кажуть, розігнатися на велосипеді там практично ніде. Ще одна сучасна велодоріжка облаштована на набережній, в Шодуарівському парку, проте «ганяють» по ній переважно автомобілі, велосипедистів чомусь вона мало приваблює.
Реально велосипедистам в Житомирі комфортно і безпечно поки що їздити майже ніде, отож доведеться, мабуть, дочекатися 2044 року.
Володимир Суботенко


