Свіжі новини
ГоловнаБез категоріїНові групи 5 та 6 платників єдиного податку

Нові групи 5 та 6 платників єдиного податку

З 12.08.2012 р. для єдиноподатників введено дві додаткові групи роботи на єдиному податку (пп. 5 і 6 п.291.4 ПКУ):

група 5 – для фізичних осіб – підприємців. У ній можуть працювати фізичні особи – підприємці, у яких протягом календарного року чисельність працівників (як і для групи 3) одночасно не перевищує 20 осіб, а обсяг доходу не перевищує 20 млн. грн.
група 6 – для юр осіб – суб’єктів господарювання будь-якої організаційно-правової форми. У ній можуть працювати юридичні особи, у яких протягом календарного року середньооблікова чисельність працівників (як і для групи 4) не перевищує 50 осіб, а обсяг доходу не перевищує 20 млн. грн.

Ставки єдиного податку, передбачені для платників як групи 5, так і групи 6, становлять (пп.1, 2 п.п 293.3.2 ПКУ):

– 7 % – для платників ПДВ;
– 10% – для неплатників ПДВ.

Підвищена ставка для групи 5 відповідає підвищеній ставці для групи 3 і становить 15% (п.п. 296.5.3 ПКУ). А от для групи 6 підвищена ставка, як і для групи 4, застосовується в подвійному розмірі ставки єдиного податку (п.п. 296.5.4 ПКУ) і становить 14% (20%).
У групах 5 та 6 можна здійснювати будь-які види діяльності, крім не дозволених для платника єдиного податку (указаних у п. 291.5). Для фізичних осіб – підприємців-ювелірів, ріелторів та оцінювачів нерухомості передбачено можливість працювати не лише в групі 3, але й у групі 5.

Основні принципи роботи в групах 5 і 6

Можливість бути платником ПДВ. Норми п.п. 4 п. 293.8 ПКУ щодо можливості обрання ставки єдиного податку, що передбачає сплату ПДВ, поширюються й на платників груп 5 і 6, які обрали ставку 7%.
Наприклад, єдиноподатник, який працює в групі 3 чи 4 за ставкою 5% (неплатник ПДВ), може згідно з абз. «б» п.п. 4 п. 293.8 ПКУ при переході до групи 5 чи 6 відповідно обрати ставку 7% у разі реєстрації його платником ПДВ (така реєстрація здійснюється ним у добровільному порядку).
У цьому випадку заяву про ПДВ – реєстрацію має бути подано не пізніше, ніж за 15 календарних днів до початку кварталу, у якому планується застосування ставки 7% (відповідно перехід до групи 5 чи 6), при цьому платником ПДВ особа вважатиметься з першого числа кварталу, у якому почнеться застосування цієї ставки (абзац другий пп. 183.4, 183.5 ПКУ). Щодо Заяви про зміну групи та відповідно ставки, то вона має бути подана не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку календарного кварталу, у якому буде здійснено реєстрацію ПДВ.

Показник доходу для єдино податників груп 5 та 6 визначається:

– з метою обкладення єдиним податком;
– для надання права суб’єкту господарювання реєструватися платником єдиного податку та/або перебувати на спрощеній системі оподаткування.
Групи 5 та 6 по суті є аналогами відповідно груп 3 та 4, тому правила визначення доходу, прописані в статті 292 ПКУ, у них аналогічні. Проте є й деяка відмінність. Зміни, внесені з 01.07.2012 р. до п.292.3 ПКУ, звузили коло суб’єктів, які мають відображати дохід від списання безнадійної кредиторської заборгованості.

До них зарахували:

1. підприємства – єдиноподатників групи 4 (у тому числі у яких є заборгованість, що виникла під час перебування на загальній системі оподаткування);
2. фізичних осіб – підприємців, які перебувають у групі 3 єдиноподатників на ставці 3% (у тому числі у яких є заборгованість, що виникла під час перебування на загальній системі оподаткування чи в інших групах єдиного податку).

Підприємці груп 1 та 2, а також групи 3 на ставці 5% (неплатники ПДВ) відображати такі доходи не повинні.

З набуттям чинності з 12.08.2012 р. новими змінами, що додали групи 5 та 6, коректувати щодо включення до доходу кредиторської заборгованості зі строком позивної давності, що минув, до пп. 292.3 і 292.6 ПКУ внесено тільки щодо групи 6. Отже тепер кредиторську заборгованість зі строком позивної давності, що минув, до доходу мають включати: підприємства -єдиноподатники групи 4 та 6, а також фізичні особи – підприємці групи 3 на ставці 3% (платники ПДВ). Робити це слід на дату її списання (п.292.6 ПКУ).

Платники групи 5 дохід за кредиторською заборгованістю зі строком давності, що минув, не визначають.

Платникам групи 6 також доведеться відображати дохід від реалізації протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг), передоплату (аванс) за які було отримано ними ще в період перебування на загальній системі оподаткування (абз. 3 п. 292.3 ПКУ).

Ведення обліку

Фізичні особи – підприємці, що увійдуть до групи 5 (так само як і підприємці, які працюють у групі 3), якщо:

– не є платниками ПДВ (обрали ставку 10%) – мають вести Книгу обліку доходів (за формою, затвердженою наказом № 1637), шляхом щоденного, за результатами робочого дня, відображення отриманих доходів (п.п. 296.1.1 ПКУ).
– є платниками ПДВ (обрали ставку 7%) – мають вести Книгу обліку доходів і витрат (за формою, затвердженою наказом № 1637) (п.п. 296.1.2 ПКУ).

Підприємства, що увійдуть до групи 6 (так само як і підприємства, що працюють у групі 4), мають вести спрощений бухгалтерський облік доходів і витрат з урахуванням положень п. 44.2 ПКУ (п.п. 296.1.3 ПКУ). Вони повинні будуть щоквартально подавати Спрощений фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва у складі форм № 1-мс і № 2-мс не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом.

Залиште свій коментар
Ваша стаття

Читайте також

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img