Дорогий Микито Сергійовичу!
На жаль, у мене немає можливості відповісти Вам на каналі “Росія 24”, просто тому, що людей з моєю точкою зору на такі канали не пускають. Там показують тільки тих, хто поділяє Вашу позицію. Мабуть, тому Вам і доводиться спілкуватися з екраном, а не з живими Макаревичем, Собчак або кимось іншим в студії.
При цьому моє запрошення зустрітися з Вами в прямому ефірі моєї програми “Собчак наживо” залишається в силі. Я знаю, що Ви людина в собі впевнена, і ми цілком могли б поговорити вже в режимі живої бесіди, а не акторського монологу. Але поки – пишу Вам відповідь тут.
Я не буду відповідати Вам в тій частині, де Ви говорите про Андрія Макаревича. Я знаю Андрія як людину розумну і сміливу – він Вам сам за себе відповість, якщо вважатиме за потрібне. Проте зупинюся лише на одному моменті, пов\’язаному з порушенням елементарної логіки.
Ви закликаєте Макаревича віддати його нагороди: “Навіщо ж ти береш нагороди у тих, до кого ти так ставишся, чому ти користуєшся всіма тими благами, які тобі дають по заслугах, але все одно ті люди, яких ти не поважаєш?”. До цього пасажу я наївно вважала, що таким заслуженим діячам культури, як Макаревич і, безумовно, Ви, нагороди даються ДЕРЖАВОЮ. А президент, міністр культури і хто б то не було ще в даному випадку просто людина-функція, яка приколює на лацкан значок або вручає почесну грамоту. Незалежно від того, чи подобається президенту або міністру культури творчість людини, яка вплинула на російську культуру, він повинен цю заслужену нагороду вручити.
Але, мабуть, Ви давно зрозуміли те, що недостатньо зрозуміли інші. Нагороди в нашій країні, на жаль, дають саме люди, переконані, що вони і тільки вони і є держава – в кращих традиціях короля-сонця Людовіка XIV, який заявив: “Держава – це я!”. Як відомий монархіст, Ви маєте повне право поділяти цю дещо екзотичну для XXI століття точку зору.
Але тоді, Микита Сергійович, я закликаю вас бути послідовним. Поверніть вашого Оскара мерзенним американцям, які “бомблять Ірак і Лівію” і “мучать” керівників інших країн! Ви ж їх не поважаєте? А заодно і “гейропі” поверніть призи з Іспанії, Франції, Італії в відповідь на їх санкції.
Але головне (тут по Вашій же логічній стежці ми можемо зайти зовсім далеко) – визначтеся, яких саме людей з урядів Росії та СРСР Ви поважаєте, а яким готові повернути нагороди. Уважно вивчивши довгий список Ваших нагород, я не можу не помітити, що Ви були обласкані увагою будь-якої влади. Можна було б припустити, що чиновники завжди були лише функцією, а вибирав Вас народ, але Ви ж самі наполягаєте саме на виборі окремих “людей”, а не народу. Так визначіться вже, які нагороди і від кого Ви залишите, а від яких відмовитеся! Від нагород РРФСР? СРСР? Від єльцинських, звичайно ж, відмовитеся? Залишите тільки путінські нагороди? Покажіть Макаревичу приклад справжньої послідовності та принциповості!
Тепер по суті. Ви говорите про ситуацію навколо Криму: «Цей флот повинен піти, тому що в 1954 році напівграмотна людина з черевиком в руці подарувала цей Крим своїм співвітчизникам, так сказати, єдинокровним? І то нічого страшного! Він просто переїхав з однієї кімнати в іншу. Був СРСР, ну, передали це туди, а це сюди, хіба мало, позичили, перепозичити – все одно віз немає, кордонів немає . Але коли це розпалося, за великим-то рахунком, по-чесному, по чесноку, як кажуть сьогодні, треба було повернути Крим назад, в лоно».
Микита Сергійович, я з вами згодна, “треба було повернути” – прекрасна формулювання. Але Росія НЕ повернула! Навпаки, Єльцин підписав Біловезькі угоди, в яких Крим залишався українським, і не просто як “подарунок” людини з черевиком, а на цілком вторгованих умовах. Трохи пізніше, при Будапештських угодах, Україна передала Росії весь ядерний потенціал, стала без\’ядерною державою і підписала договір про нерозповсюдження ядерної зброї. (Господи, а уявляєте, якби зараз у України була ядерна зброя?)
Можна довго обговорювати, чи правильно це було підписувати, чи ні. Але за Біловезькою угодою ТАК ДОМОВИЛИСЯ. А президент Володимир Володимирович Путін, смію Вам нагадати, був наступником людини, яка підписала договір від імені країни, в якій ми з Вами живемо. Жодна його президентська передвиборча кампанія ніколи не будувалася на тезі, що ці домовленості треба анулювати.
Пам\’ятайте, в “Безприданниці”: чого варте “слово чесне”, “купецьке”? Правда, каже це Вася Вожеватов, а не Паратов… Так от, я теж вважаю, що Крим мав стати частиною Росії, а не предметом торгу з Україною і американцями, які відіграли велику роль в тих домовленостях. Але цю історичну несправедливість потрібно було вирішувати роками переговорів з Україною, вибудовуванням відносин, дипломатичними торгами. А не красти канделябр з палаючого сусідського будинку, нехай навіть цей канделябр був подарований вами по п\’яні.
Правда полягає в тому, що російська зовнішня політика на Україні була приголомшливо провалена за ці роки, і замість дипломатичних рішень в хід пішло політичне мародерство. Можна було б навіть забути про “моральність” – її в політиці будь-якої держави завжди менше, ніж розрахунку. Але ж ті економічні наслідки, які ми всі на собі відчуємо в найближчі роки, будуть відчутні для кожного росіянина. У результаті виявляється, що наша держава скоїла засуджуваний міжнародним співтовариством безпрецедентний політичний акт ще й без вигоди, а з збитком для своєї економіки.
Це були так, ремарки на полях. Тепер про головне. Ви пообіцяли своєму глядачеві як-небудь іншим разом розповісти про технології привчання до мерзоти. Я розповім про цю технологію прямо зараз. На прикладі Ваших же коментарів до моєї статті.
1. Ви запитуєте: “А на чому ви гроші заробляєте, Ксюша? Чи не на тому, щоб ВВП наше було менше? Чи не цим займаєтеся всі разом?”
Цей пасаж – в стилі кращих випусків “Анатомії протесту”. Хто ці дивні “всі разом”? І яким чином моя професійна діяльність пов\’язана зі зменшенням ВВП?
Вас цікавить, чим я заробляю? Будь ласка. Я в свій час вдало інвестувала кошти в акції “Евросети”, є засновником і акціонером мережі ресторанів “Бублик”, головним редактором створеного мною нового журналу SNC Magazine. Я їжджу по всій країні з майстер-класами з теорії успіху “Собчак наживо”, веду корпоративи та інші свята в багатьох містах Росії, отримую зарплату як журналіст і радіо- і телеведуча. З усіх цих видів діяльності я справно сплачую податки. Вартість усіх проданих номерів журналу, всіх проведених мною корпоративів, усіх замовлених десертів в “Бублику” – частина ВВП, згідно з його суворого економічного визначення. В результаті моєї діяльності він не зменшується, а зростає.
А в масштабах країни піднімати ВВП – завдання не журналістів і головних редакторів, а чиновників і міністрів. Дивно, що з усіх Ваших високопоставлених знайомих Ви адресуєте вашу претензію саме мені.
2. “Ви хоч раз що-небудь сказали, ви пробили в набат щодо того, що лежить сільське господарство країни на боці, – хоч раз, любителі фуа-гра?.. В цьому маленькому своєму світі Рубльовки, Тверської, в цьому маленькому тусовочному світі креативної меншості ви коли-небудь думали про тих людей, які все життя вчилися робити верстати, або машини, або літаки, або ракети, а потім змушені були просто милостиню просити? І ви брали в цьому участь!”
Ну, по-перше, пан Михалков, як же Вам не соромно? Ви не забули, що це ВИ живете на Рубльовці, на Ніколиній Горі, в розкішному особняку? Це ВИ маєте маєток на Оці чи то в 50, чи то в 150 гектарів!
І чому Ви відносите мене до “креативної меншості”? Ми обидва з Вами належимо до цього класу креативної меншості, до людей гуманітарних професій. Чи Ви правда зараховуєте себе до “некреативної більшості”?
Я не знаю, з якого дива Ви, людина, яка отримує величезні держкошти, вийняті податками з цих самих людей, раптом виступаєте від їх особи. Але якщо Ви з ними близько знайомі, запросіть цих людей із заводу “Калібр” подивитися мою квартиру на Тверській, яку знає вже кожен омоновець в країні. А потім завезіть їх у Ваш маєток, де Ви два роки тому приймали Мединського і Капкова.
Один з них мені потім вражено розповідав про розкішну, величезну садибу, про два гостьових будинки на ділянці. Окремо – будинки для прислуги, стайня, мисливські угіддя і ліси, лазня на понтонах прямо на озері – Ви нею особливо пишаєтеся. Розповідав і про стіл, який ломився від їжі, і про кількість слуг, як у справжнього пана. І Ви тут мене за фуа-гра вирішили пожурити?
Різниця між нами лише в тому, що я вважаю, що режисер Вашого рівня має право так жити, якщо, звичайно, ці гроші заробив.
Ви звинувачуєте мене в тому, що я, бачте, про сільське господарство не пишу? Чи не “б\’ю на сполох”? Я б\’ю на сполох кожен день. Просто мій сполох – він інший. Я борюся за свободу слова як можу, роблю інтерв\’ю, які ніколи не пропустять по федеральних каналах. На мій погляд, проблема свободи слова – не менш серйозна, ніж сільське господарство. У Росії просто відсутній жанр журналістських розслідувань, і ні про яку четверту владу мова навіть близько не йде. Ось це і є моя боротьба і мій сполох.
І ще питання. Я “брала в цьому участь”? Брала участь в чому? Що я порушила? Які заводи зупинилися з моєї вини? Чи це ми разом з Макаревичем набідокурили?
Втім, на це питання можете не відповідати. Я розумію, що Вас в цьому місці просто захлиснули емоції, а творча людина, звичайно, має на це право.
3. “Це ви пропонуєте, так сказати, здати Ленінград, щоб було менше жертв”.
А ось за це я Вам пропоную або вибачитися, або навести мені мою пряму цитату, де я це пропоную. Я не можу відповідати за весь творчий колектив телекомпанії, в якій я працюю. Але особисто від себе можу сказати, що сумніватися, питати, рефлексувати – це потреба думаючої людини, і незаперечним істинам від цього нічого не буде. Навіть якщо мені особисто це питання не здається доречним в день пам\’яті, я вважаю, що журналіст має право його задати. І Ви, як освічена людина, повинні знати, що одним з перших це питання так сформулював великий російський письменник Віктор Астаф\’єв, а не телеканал “Дождь”.
4. “Я не пропоную вам встати до верстата або доїти корову, ні, ви цього не можете. Ви – талановита людина”.
Як же так? Невже Ви, Микита Сергійович, у несподіваній для Вас новій ролі захисника робітників і селян, вважаєте, що ставати до верстата або доїти корову можуть люди тільки бездарні? Або великий актор на секунду вийшов з ролі, і Ви сказали те, що дійсно думаєте?
До речі, про “доїти”. Дивно, що Ви обрали саме цей приклад. Доїти дійсно треба вміти. Тому що доїти – це не просто пиляти.
5. “Вам не хотілося б виступити на заводі “Калібр”, скажімо, або на фермі, де працюють з 6 ранку до 12 ночі?”
З приводу Вашої пропозиції виступити перед людьми – я з радістю. Але справа в тому, що в нашій, як Ви пишете, “вільній” країні чомусь ніде не дають можливість виступити: ні на заводі, ні на телебаченні, і вже навіть і з плакатом на вулиці постояти не дають.
Дивно, так? Якщо Ви посприяєте мені в організації цього виступу, я із задоволенням прочитаю і цю свою статтю, й інші. Адже вони не про устриць і фуа-гра (і Ви чудово це знаєте, тому-то й гидко). Вони про те, що мрії будь-якої людини – багатої чи бідної, її бажання жити спокійним, мирним, доступним і безпечним життям завжди в нашій країні значать менше, ніж чиїсь імперські амбіції …
6. “Ви боїтеся, що закриють візи і ви не зможете стрибнути в останній поїзд Москва – Рига. Межа мрій, тепер я розумію …”
Моє питання в статті про поїзд Москва – Рига відкрите. Зауважте, я не даю відповіді. Її за мене дали Ви, і це показово.
Був такий анекдот: Рабинович виїжджає до Америки у відрядження. В день, коли він має повернутися, приходить лист: “Друзі, це було непросте рішення, але я вибрав свободу”. Тут же збирають партзбори, починають виключати з партії, лаяти страшно. Раптом входить Рабинович: “Я вибрав свободу, тобто СРСР. А ви що подумали?”
Так от, Микита Сергійович. Я народилася в цій країні, люблю її – не політиків і чиновників, а саме країну. І нікуди виїжджати не збираюся.
7. Спасибі Вам велике за історію з мого дитинства, яку я, чесно кажучи, забула, а Ви нагадали. “Увійшла маленька дівчинка, років 10-11, з охоронцем, сіла за стіл навпроти мене буквально, привіталися з нею. Вона длубала вилочкою, щось повередувала і пішла. Мама, пані Нарусова, що сиділа поруч, коли двері зачинилися, сказала: “Знаєте, чому вона пішла? “Я кажу: “Ні”. – “Вона образилася…” Дзвінка вульгарність! Ви розумієте, вульгарно, коли дівчинка ображається на те, що чоловіки не встали, коли вона увійшла”.
Не знаю, як Вам, але мені ще ніколи не доводилося виправдовуватися за мої вчинки в десятирічному віці. До речі, а Ви яким були в 10 років?
Чесно кажучи, в розказаній Вами історії я не бачу нічого жахливого. Адже, погодьтеся, в кожній сім\’ї свої норми виховання: у когось вдома жінки падають ниць, коли заходять чоловіки, а десь чоловіки, навпаки, встають, коли заходять жінки … Але справа ще в тому, що у цієї історії є передісторія, і її я пам\’ятаю відмінно. До вашого візиту до Смольного до нас в гості додому приходили Мстислав Ростропович та Євген Лебедєв. Коли я зайшла на кухню, вони встали. Я страшенно злякалася, а Ростропович, взявши мене за плечі і сміючись, сказав: “Дитино, запам\’ятай: коли заходять дами, чоловіки повинні вставати”. Ось такий от урок ввічливості.
А тут, як на зло, на наступний день прийшли Ви. Ну вибачте, я була сприйнятливою і вразливою дитиною.
Каюсь: минули роки, а я як і раніше завжди відзначаю тих чоловіків, які встають, коли заходить жінка.
Ну і про вульгарність. Мені ніяково говорити про це, але ось дивіться: взяти прекрасну музику Артем\’єва, підкласти чорно-білі фотографії робітників і шахтарів, наговорити трагічним голосом притягнутий за вуха текст.
Ось це здається мені вульгарним, банальним прийомом, за який Ви б сильно лаяли будь-якого свого студента. Я впевнена, що Ви не можете не розуміти рівня цієї вульгарності. Можливо, це розуміння і є найголовніше покарання для Вас, людини, що пройшла шлях від фільмів “Свій серед чужих”, “П\’ять вечорів”, “Незакінчена п\’єса для механічного піаніно”, “Раба кохання” і “Обломов” до “Предстояння” і фільму-листівки до дня народження президента “55”.
Так що я так робити не буду. Вибачте ще раз.
А закінчити мені б хотілося не народною приказкою, як це зробили Ви, відомий народник, а так:
“Моральні цінності не продаються. Їх можна зруйнувати, купити їх не можна. Кожна дана моральна цінність потрібна тільки одній стороні, красти і купувати її не має сенсу. Пан Президент вважає, що купив живописця Квадригу. Це помилка. Він купив халтурника Квадригу, а живописець протік у нього між пальцями і помер” (брати Стругацькі, “Гидкі лебеді”).