Про нововведення щодо імпорту гуманітарної допомоги до України.
Міністерство соціальної політики України чому ви вбиваєте допомогу від маленьких фондів та індивідуальних місій, які допомагають Україні?
В нас війна закінчилась? Допомога більше не потрібна? Чи держава закриває всі потреби самостійно?
Довгий пост, з особистими думками голови фонду, який привіз допомоги на 20 мільйонів євро з Нідерландів.
Читайте, поширюйте, не мовчіть.
Тегайте лідерів думок і представників влади, КРИЧІТЬ ПРО ЦЕ!
І, будь ласка, не смішіть мене тим, що це “боротьба з корупцією”, бо це тільки додасть корупції навколо гуманітарки.
А може просто настав час “прибрати гуманітарку до рук”?
Вчора я зробила серію сторіз з поширенням інформації від Ніни Южаніної з розʼясненням нововведення від Міністерства соціальної політики стосовно ввезення гуманітарної допомоги до України, починаючи з 1 грудня 2023 року.
Я довго намагалась написати цей пост, бо всі думки, які викликає в мене це нововведення — це нецензурна лексика.
Але, давайте спробуємо розібратись разом чому все так погано і чи зрада це чи перемога.
Враховуйте, що я не лідер думок, а голова благодійного фонду, в Нідерландах, який з початку війни завіз гуманітарної допомоги до України на загальну суму понад 20 мільйонів євро (донати на рахунок + вартість допомоги, отриманої безкоштовно від партнерів та спонсорів).
І знаєте що? Читаючи покрокову інструкцію цього “покращення” мені хочеться вити.
Так, звісно, як завжди все робиться для кращого обігу та розподілення допомоги в Україні, але чомусь не покидає гірка думка про те, що просто гуманітарка була неконтрольованою протягом 1.5 року повномасштабної війни, а тепер хтось просто вирішив “прибрати її до рук”.
Варто зазначити, що ми — не великий фонд як Повернись живим чи Благодійний Фонд Сергія Притули / Serhiy Prytula Charity Foundation.
У нас обмежені ресурси як адміністративні, такі людські. ми передавали і продовжуємо передавати гуманітарну допомогу як військовим частинам, фондам-партнерам в Україні, так і лікарням на пряму.
Ми відправляємо конвої що два тижні або що місяця і у нас немає “життя” поміж конвоями, бо закінчення одного — це початок підготовки до іншого.
На разі підготовка відправлення конвою займає два тижні в середньому, після нововведень, цей час, за моїми розрахунками, збільшиться до 1 місяця.
Так само в середині фонду існують індивідуальні місії, як то закупка вживаного одягу для потреб армії, чи забезпечення хоспісів по догляду за покинутими дітьми.
Ми інколи перевозимо їжу та сухпаї для армії, і часто велосипеди для ремонту і передання вимушеним переселенцям.
І тут я почну таки кричати!
Як ви думаєте чи зможе адмін ресурс військової частини робити запит на отримання вживаної форми для своїх бійців, коли у них будуть запити на машини, які вони навіть не можуть поставити на баланс через те, що попередні не списані?
Як ви думаєте чи зможе хоспіс робити запит на памперси та дитячу їжу під час блекаутів, які вони ніяк не зможуть поставити на баланс?
Як ви думаєте, чи зможуть лікарні робити запити в систему на всі фонди, від яких вони отримують допомогу, вказуючи в запиті точну кількість медикаментів, яку вони повинні отримати напряму від нас, рахуючи кожну пачку парацетамолу?
Як ви думаєте що станеться з індивідуальними місіями волонтерів, які просто щось збирають за кордоном і везуть це людям, які потребують допомоги в Україні?
І як ви думаєте чи залишиться бажання у цих волонтерів потім так само допомагати, після проходження бюракротичного аду?
Я думаю, що ні, але я не розумію чому всі фонди мовчать про це? Чому ми дозволяємо владі вбити допомогу України з-за кордону?
Через що і навіщо? чи українці настільки зібрані, що можуть самостійно забезпечити потреби у необхідних речах для всіх під час війни? Чи це може зробити держава?
Так само я не думаю що люди перестануть барижити гуманітаркою, всі давно мають свої канали і контакти на кордоні? Тож боротьба з корупцією — дуже сумнівний для мене аргумент тут.
І знаєте, що найгірше в цьому нововведенні?
Це звітність.
Ми абсолютно відкриті у своїй звітності перед донорами і спонсорами, але як я буду вибивати звіт у військового, який зараз на нулі, а ми передали йому умовно 3 турнікети за заявкою? Мені совість не дозволить, вибачте. Але якщо я цей звіт не отримаю і не внесу в систему контролю, то протягом наступних 6 місяців ми не зможемо допомагати більше цьому підрозділу.
Чи зможе медсестра, яка опікується багатьма під час блекаутів надати нам необхідну кількість звітності?
Чи зможе лікарня надати звітність за кожну пачку того самого парацетамолу?
У мене немає відповіді на ці питання.
Але у мене є до вас прохання, БУДЬ ЛАСКА, НЕ МОВЧІТЬ.
Мені важко протистояти системі не будучи в системі. Я фізично не можу виходити на мітинги в Києві і бойкотувати це нововведення, я не можу бити кабінети чиновників, не можу сидіти їм на шиї, але я можу говорити, ні КРИЧАТИ про це.
п.с. ми подали заявку на тестування системи
три тижні тому, нам ніхто так і не відповів. І от я починаю чути від фондів в Україні, що всім, хто подали цю заявку — відмовили.
Як буде ввозитися ГУМАНІТАРНА допомога після 1 грудня 2023 року (постанова КМУ №953 від 05.09.2023 р.):
1. ОТРИМУВАЧ генерує кваліфікований електронний підпис
2. ОТРИМУВАЧ подає електронну заяву про реєстрацію до СИСТЕМИ, яку веде Мінсоцполітики
3. СИСТЕМА автоматично присвоює ОТРИМУВАЧУ номер в системі
4. ОТРИМУВАЧ вносить інформацію про КОЖНУ партію товарів, які ПЛАНУЄ ввозити на митну територію України:
✔товарна група вантажу за УКТЗЕД;
✔кількість та вага кожної групи товару;
✔відсоток зносу або термін придатності;
✔письмова пропозиція ДОНОРА (дарчий документ) або рахунок-фактура;
✔листи НАБУВАЧІВ щодо потреби в гуманітарній допомозі;
✔ПЛАН розподілу гуманітарної допомоги між НАБУВАЧАМИ.
5. СИСТЕМА автоматично присвоює такому переліку товарів УНІКАЛЬНИЙ код гуманітарної допомоги – це є фактом визнання товару гуманітарною допомогою строком на 9⃣0⃣ днів
6. ОТРИМУВАЧ або його представник (водій) подає ДЕКЛАРАЦІЮ для митного оформлення таких товарів, яка повинна містити номер ОТРИМУВАЧА в системі та УНІКАЛЬНИЙ код гуманітарної допомоги (в електронній формі або паперовій формі у пункті пропуску через митний кордон)
7. Подання декларації без УНІКАЛЬНОГО коду гуманітарної допомоги НЕ дозволяється
8. Ввезення гуманітарної допомоги за ДЕКЛАРАЦІЄЮ дозволяється протягом 3⃣0⃣ днів з дати її створення
9. Перелік товарів, заявлений у ДЕКЛАРАЦІЇ, повинен відповідати переліку товарів у СИСТЕМІ під УНІКАЛЬНИМ кодом (за категоріями та найменуваннями товарів, кількістю місць, кількістю штук та вагою/ об’ємом)
10. При НЕВІДПОВІДНОСТІ цих даних посадова особа митниці ВІДМОВЛЯЄ у пропуску вантажу як гуманітарної допомоги на територію України (результат – або формальне дублювання даних без перевірки товарів, або повний огляд товарів у пункті пропуску)
11. ОТРИМУВАЧ (бюджетна установа) протягом 1⃣5⃣ днів після митного оформлення товарів формує в СИСТЕМІ (у власному електронному кабінеті) ІНВЕНТАРИЗАЦІЙНИЙ опис фактично отриманої гуманітарної допомоги – внутрішній первинний документ (акт)
12. ІНВЕНТАРИЗАЦІЙНИЙ опис гуманітарної допомоги складається за категоріями та найменуваннями товарів, кількістю штук та вагою/об’ємом, а також (❗❗❗) ЦІНОЮ за одиницю товару та ПЕРВІСНОЮ (справедливою) вартістю
13. При невідповідності ФАКТИЧНО отриманої гуманітарної допомоги за категоріями та найменуваннями товарів, кількістю місць, кількістю штук та вагою/об’ємом, зазначеними в ДЕКЛАРАЦІЇ, ОТРИМУВАЧ зобов\’язаний в СИСТЕМІ сформувати та подати ІНВЕНТАРИЗАЦІЙНИЙ опис фактично отриманої гуманітарної допомоги, що Є ІНФОРМУВАННЯМ ПРАВООХОРОННИХ органів про таку невідповідність
14. ОТРИМУВАЧ гуманітарної допомоги до 1⃣5⃣ числа місяця, наступного за місяцем митного оформлення товарів, подає ЗВІТ про наявність і розподіл гуманітарної допомоги, який формується в електронному кабінеті СИСТЕМИ або завантажується в СИСТЕМУ з накладеним електронним підписом ОТРИМУВАЧА
15. У ЗВІТІ зазначаються кожен НАБУВАЧ гуманітарної допомоги – юридична особа, сукупно НАБУВАЧІ – фізичні особи, а також адреси (населений пункт, вулиця, будинок) КОЖНОГО місця фактичного розподілу гуманітарної допомоги
16. Задекларована гуманітарна допомога, щодо якої не подано ЗВІТ протягом 9⃣0⃣ днів після митного оформлення, вважається використаною НЕ за ЦІЛЬОВИМ призначенням
17. ОТРИМУВАЧ (крім бюджетних установ) втрачає статус ОТРИМУВАЧА у разі неподання ЗВІТУ протягом 9⃣0⃣ днів після митного оформлення товарів
18. Повторна реєстрація ОТРИМУВАЧА – не раніше ніж через 6⃣ місяців
19. КОНТРОЛЬ за ЦІЛЬОВИМ використанням здійснюють Нацсоцслужба, податкові та правоохоронні органи
20. Моніторинг даних щодо гуманітарної допомоги та її розподілу проводить Нацсоцслужба.