Скоріш за все, за цей допис мені прилетить, але мовчати я не буду.
Дітей 18-20 років на фронт. Таку думку неодноразово транслюють зараз у медіа просторі. І якщо це починає зʼявлятися, через інтервʼю, через різні публікації у соц мережах, значить хтось проводить детальний моніторинг настроїв суспільства щодо можливого прийнятя таких рішень.
У мене питання, ви це говорите серйозно?
Невже ви думаєте, що робите це не помітно?
Спробую висловити загально-суспільну думку наперед, щоб навіть спокуси не було педалювати подібні законопроєкти.
Ви транслюєте інтервʼю військового? А давайте запишемо інтервʼю військового з зони бойових дій, сину якого 18? Давайте в нього спитаємо? А то якось не зовсім чесно маніпулювати думкою населення.
Питання два, хто лобіює цю маячню?
Ви хочете щоб дитина у 17 років закінчила школу, вступила до ВНЗ, а у 18 років припинила навчання, (після короткотривалої підготовки) пішла воювати?
А потім, якщо пощастить, повернулася з війни і почала вчитися? 90 відсотків цього не буде робити. Ви хочете країну батраків? Звісно, що ними маніпулювати легше. НЕ БУДЕ ЦЬОГО. Я не хочу образити професію тракториста, але, пригадайте ефективність у верховній раді наприклад козака Гаврилюка або Юзіка, та їм подібних, ви розумієте що це не правильно?
Звичайно, багато професій у нас існує, які не вимагають наявності вищої освіти, але…
Говорим нещодавно з військовим, який на самісінькому «передку», на цю тему. У нього син, йому 19. Ні за що, сказав він і витер піт з лоба, хоча на вулиці було мінус один.
ДЛЯ ПІДЛІТКА УЧАСТЬ У ВІЙНІ МАЄ БУТИ ПРАВО А НЕ ОБОВʼЯЗОК. КРАПКА.
А для того, щоб людина захотіла використати це право, створіть систему соціальних гарантій і заохочень. Ну це ж не складно. Не відосики трихвилинні, які у вас добре виходять, а систему гарантій.
ТРИ МІСЯЦІ – НЕ ДОСТАТНЬО ЩОБ ЗРОБИТИ ВІЙСЬКОВОГО З ОФІЦІАНТА.
МІНІМУМ РІК.
ВІЙНА ДВА РОКИ, ВИ ЗА ДВА РОКИ НЕ ЗРОБИЛИ ПІДГОТОВКУ ДЛЯ РОТАЦІЇ!?
ЗАТЕ БРУКІВКУ ПЕРЕКЛАЛИ.
РЄЗНІКОВ У ВІДСТАВЦІ, МОЖЕ ВІН МОБІЛІЗУВАВСЯ ЧИ ВОЮЄ ВЖЕ? ВІН ВМІЄ НАПЕВНО.
А ЗАРАЗ ДІТЕЙ ХОЧЕТЕ ЗАБРАТИ?
Давайте разом почитаємо Закон, а в кінці моральну сторону обговоримо.
*Статтею 53 Конституції України встановлено, що кожен має право на освіту. Повна загальна середня освіта є обов\’язковою.
* В аспекті конституційного подання положення частини третьої статті 53 Конституції України “держава забезпечує доступність вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах” у контексті частин першої, другої, четвертої зазначеної статті необхідно розуміти так:
— доступність освіти як конституційна гарантія реалізації права на освіту на принципах рівності, визначених статтею 24 Конституції України, означає, що нікому не може бути відмовлено у праві на освіту, і держава має створити можливості для реалізації цього права;
*А ви знали наприклад що 30 травня 2023 року Верховна Рада України у першому читанні прийняла за основу та в цілому законопроєкт
№ 9281 «Про внесення змін до Закону України «Про військовий обов\’язок і військову службу». Проєктом Закону передбачено внесення змін до статей 15, 18, 18-1, 37 Закону України «Про військовий обов\’язок і військову службу», спрямованих на зменшення призовного віку для громадян з 27 до 25-річного віку.
Хоча хватило розуму накласте вето.
Відповідно до статті 39 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»: «призов резервістів та військовозобов’язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов’язані, які перебувають у запасі та не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації.
Призов резервістів та військовозобов’язаних на військову службу під час мобілізації здійснюється для доукомплектування військових посад, передбачених штатами воєнного часу, у терміни, визначені мобілізаційними планами Збройних Сил України та інших військових формувань.
Під час дії особливого періоду військова служба (дія контрактів) для військовослужбовців продовжується у порядку, визначеному частиною дев’ятою статті 23 цього Закону.
Відповідно до частини дев’ятої статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»:
– призовники – це особи, приписані до призовних дільниць,
– військовозобов\’язані – особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави,
– резервісти – особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Згідно з частиною першої статті 15 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»: «на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров\’я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу (далі – громадяни призовного віку)».
Таким чином, призову під час мобілізації підлягають саме «резервісти» та «військовозобов’язані».
Тобто, якщо чоловік має статус «призовника», його не можуть мобілізувати без згоди до досягнення 27 років, якщо ж він має статус «військовозобов’язаного» – мобілізувати можуть. Визначити свій статус можна, виходячи із записів у військово-обліковому документі.
То ж зробимо короткий аналіз:
Саме, до 27 років чоловіки в Україні вважаються призовниками, тож їх можуть призвати на строкову службу.
*****************************************************
Мобілізувати до війська та відправити на війну можуть чоловіків від 27 років і старших. Крім того, є виключення для тих, хто має військовий досвід, і вже був строковиком чи контрактником у ЗСУ.
*****************************************************
Психологічні особливості підліткового періоду
У віці 17-20 років:
– ще недостатньо розвинуті лобові долі головного мозок для прийняття відповідальних раціональних обґрунтованих рішень;
– гормональна система продовжує трансформуватись і це впливає на психо-емоційний стан та поведінку (зміна настрою, агресивність, емоційність, різкі прийняття рішень тощо);
– бажання проявлятись, доказувати щось, гіперболізувати, бути визнаним приводить до необдуманих, іноді різких вчинків;
– відсутність життєвого досвіду впливає на уяву та будування ілюзій далеких від реальності;
– амбітність вище ніж можливості;
– тільки формуються життєві цінності та цілі;
– в цьому віці, ще потребують підтримки, підказок, порад, направлення.
Отже, ми бачимо, що в цьому віці люди ще як тісто на всіх рівнях не стабільні і в процесі формування: психологічної, емоційної, когнітивної та поведінкової сфер, а також на фізіологічному рівні відбуваються ще розвиток.
Все це говорить про те, що в даному віці прийняття відповідальних рішень ускладнено вищеописаними факторами.
Тому, вважаю, безглуздим рішення про мобілізацію чоловіків у віці 18-20 років.
Коли починається і закінчується підлітковий період (перша цифра стосується дівчаток, друга – хлопчиків):
Батькам підлітка теж нелегко. У когось діти спокійні і цей період проходить гладко, для іншого пережити такий етап – ціле випробування. Але для обох випадків це непростий період. Адже доводиться звикати до того, що зовсім скоро дитина стане зовсім дорослою.
Основне завдання для батьків, – підтримка. Бути поруч і спілкуватися з підлітком, щоб не трапилося. Якщо він весь час зривається, кричить на вас чи не розмовляє, не беріть на свій рахунок. Він все одно вас любить, але йому потрібна підтримка. Залишайтеся з ним в контакті, адже підліток вчиться у вас справлятися з новими проблемами. Зривається тільки на вас? Подивіться на це з іншого боку – він вам довіряє, раз може відкрити такі почуття. Якщо він навпаки дуже слухняний, відповідальний і «правильний», задумайтеся над тим, чи не потрібно допомогти своїй дитині навчитися відпочивати, отримувати задоволення від життя.
А тепер уявіть це в умовах жорсткої мобілізації.
*****************************************************
Мені було 17 коли я вдягнув погони, 21, коли я став офіцером, 25 коли я потрапив у кому, 45 я адвокат.
Я заявляю вам, чотири різні людини у різному віці.
17-21 бешкетник, який на адреналіні дозволяв собі робити те, що у 25 здавалося відвертою дурістю.
Це пояснюється легко з точки зору психології.
ВИ СКАЖЕТЕ, АЛЕ Ж НОЧАМИ СНУЮТЬ ПО КЛУБАХ, КУРЯТЬ, ПʼЮТЬ, НЮХАЮТЬ.
Відповім, ТАК. Бо хтось кришує ті заклади. Припиніть роботу закладів, відновіть виправні роботи, довійськову підготовку, трудові табори і вперед. Це так складно?
*****************************************************
Я готовий прийняти необхідність мобілізації у 18-20 років якщо:
– депутати усіх рівнів на один рік, будуть мобілізовані почергово по 30 відсотків особового складу депутатського корпусу, та направлені у зону бойових дій
– діти які досягли призивного віку, депутатів усіх рівнів на один рік, будуть мобілізовані та направлені у зону бойових діЙ
– посадовці всіх рівнів, які були спіймані на корупційних злочинах у сфері оборони, безальтернативно отримуватимуть довічне увʼязнення,
– коли у мобілізаційному листі, буде вказано гарантування Держави, на якісні протези, психологічну реаабілітацію, пенсію за скороченою схемою,
– правоохоронці усіх рівнів на один рік, будуть мобілізовані почергово по 15 відсотків особового складу , та направлені у зону бойових дій
– Коли мені пояснять чому я плачу податки, з усього, (транспорт, пальне, дитло, їжа) маю купувати як волонтер бронежелети на передову бійцям, машини, дрони, прилади нічного бачення) коли на вʼїзді у Херсон, під ракетними обстрілами кладуть асфальт. (Бачив на власні очі)
– І на сам кінець, вислів про КРАЩЕ ЗАГИНУТИ ВОЇНОМ, НІЖ ЖИТИ РАБОМ.
ГЕРОЇ ЗАСЛУЖИЛИ НА ЯКІСТЬ У ВСЬМУ, А НЕ ТЕ ЩО Я БАЧУ ТАМ, КУДИ ПРИВОЖУ ДОПОМОГУ.
– якісна розвідка а не аля арестович,
– якісна тактико-стратегічна база,
– якісні командири, а не ті, що прикривають від штурмів за 50 тисяч гривень, та крадуть машини які ми привозимо
– якісна реабілітація,
– коли перед законом всі рівні.
А що робить влада:
– скасовує інвалідності,
– впроваджує пенсійну реформу в мінус.
В мене питання: Ви з ким воюєте?
Два роки війни у вас закону немає про відповідальність за порушення коменданської години.
В мене все.
Вибачте за емоційність, накипіло.
Слава ЗСУ!