Свіжі новини
ГоловнаФоторепортажЖитомирська юдаїка в музеї історичних коштовностей України

Житомирська юдаїка в музеї історичних коштовностей України

Фотографіями поділився Вʼячеслав Бистрицький.

Колекція єврейського церемоніального срібла Музея історичних коштовностей України — філії Національного музею історії України посідає особливе місце серед музейних зібрань єврейського мистецтва не лише в Україні. 

У 1989 році наукові співробітники та реставратори Музею історичних коштовностей України розпочали величезну науково-дослідницьку роботу по вивченню та реставрації унікальної колекції єврейських ритуальних срібних предметів, яка довгий час знаходилася в музейному фондосховищі.


До 20-х років двадцятого століття ці унікальні пам’ятки використовувалися під час здійснення обрядів у синагогах та єврейських молитовних домах. Їх дарували у зв’язку з радісними та сумними подіями різним общинам на теренах сучасної України. Київ, Житомир, Вінниця, Білопілля, Єлісаветград, Лохвиця, Меджибіж, Тульчин, Одеса, Херсон, Ямпіль, Волочиськ — це лише часткова їхня географія.

Музей історичних коштовностей України – філію Національного музею історії України – було відкрито для відвідувачів у січні 1969 р. Більшу частину зібрання Музею складають матеріали археологічних досліджень.

Вже понад 200 років археологи вивчають кургани – земляні споруди над похованнями. В них знаходять прикраси зброї, вуздечок, вбрання, ритуальних речей, які відбивають культуру кіммерійців, скіфів, сарматів. Ці племена владарювали на території сучасної України більш ніж тисячу років – з ІX ст. до н.е. до IV ст. н.е., – і відіграли значну роль у світовій історії. Центрами ювелірного виробництва на той час були переважно грецькі міста-колонії, засновані в Північному Причорномор’ї у VII-V ст. до н.е. Античні майстри виготовляли ювелірні прикраси й на замовлення місцевої знаті з урахуванням їх смаків.

Великий розділ експозиції розповідає про епоху середньовіччя. Це історія багатьох племен і народів, що змінювали один одного в степовій зоні України з IV до XIV ст. У вітринах музею можна побачити коштовні оздоби, притаманні тюркомовним народам – гунам, аварам, печенігам, половцям, а також монголо-татарам.

Неабиякий інтерес становлять вироби східнослов’янських ювелірів VI-VIII ст. та майстрів Київської Русі ІХ-ХІІІ ст. Значна частина зібрання Музею – вироби декоративно-ужиткового мистецтва XVI-XX ст.: твори українських, російських, середньоазіатських, закавказьких і західноєвропейських ювелірів.

Є також унікальна колекція єврейського культового срібла початку XVIII – 20-х рр. XX ст. Крім того в музеї є й роботи сучасних українських майстрів-ювелірів.

Ваша стаття

Читайте також

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img