В Україні хліб залишається улюбленим продуктом з дитинства, проте у сучасних умовах все більше людей уникає його через дієтичні обмеження. Чи безпечно споживати хліб щодня, і які види корисніші?
Чим корисний хліб
Хліб є важливим джерелом харчових волокон, вуглеводів, вітамінів групи B, макро- і мікроелементів, зокрема селену, магнію та заліза. Дієтологи відзначають, що хліб — не просто добавка до їжі, а повноцінний поживний продукт.
Найпоширенішими є пшеничний і житній хліб, але також популярні варіанти з кукурудзяного та ячмінного борошна. За калорійністю і складом хліб може сильно відрізнятися залежно від типу борошна: білий хліб з пшеничного борошна вищого ґатунку, наприклад, калорійніший за цільнозерновий, але бідний на клітковину.
Який хліб обрати?
Дієтологи радять віддавати перевагу цільнозерновому або хлібу на заквасці — ці продукти містять більше харчових волокон і мікроелементів. Наприклад:
- Чорний (житній) Допомагає знизити вагу та концентрацію цукру в крові. Сприяє профілактиці ожиріння та розвитку діабету II типу. Але його не можна їсти за загострення хронічних захворювань шлунка, стравоходу, дванадцятипалої кишки, людям з зайвою вагою та ожирінням.
- Цільнозерновий Допомагає знизити ризик розвитку серцево-судинних захворювань, ожиріння, цукрового діабету, проблем із ШКТ. Надає тривале відчуття насичення. Стимулює роботу корисної мікрофлори кишківника, чим зміцнює імунітет і зменшує запальні процеси в організмі. В ньому містяться складні вуглеводи, завдяки яким організм отримує серотонін. Однак його не варто споживати, якщо у вас є проблеми із шлунково-кишковим трактом, за наявності індивідуальної непереносимості глютену чи злаків.
- Білий Надає енергії тим, хто веде активний спосіб життя. Але такий хліб, практично, є порожніми вуглеводами, які легко засвоюються, а тому він підвищує ризик розвитку цукрового діабету.
- Бородінський Він містить велику кількість клітковини, а тому допомагає м’яко очистити стінки кишківника та сприяє вчасному виведенню калових мас. Підтримує склад мікрофлори. Він протипоказаний за ожиріння та у періоди загострення захворювань шлунково-кишкового тракту.
- На заквасці Допомагає знизити ризик розвитку серцево-судинних захворювань, знижує концентрацію цукру в крові. Його можна використовувати для профілактики розвитку цукрового діабету II типу. В ньому багато клітковини, а тому він корисний всім, хто веде активний спосіб життя. Сприяє схудненню. Однак, якщо їсти його надто багато, то він може активізувати процес гниття і бродіння у кишківнику. В результаті ви отримаєте здуття, підвищене газоутворення, діарею. Людям з порушеннями імунітету вживати потрібно з обережністю. Не рекомендується їсти натщесерце.
- З висівками Висівки посилюють користь клітковини, а тому такий хліб допомагає підтримати стабільне травлення і сприяє очищенню організму від токсинів. Додатково знижує ризик діабету та інсульту. Однак, його не можна вживати під час загострення панкреатиту, гастриту, коліту або виразки шлунка.
- Кукурудзяний Його можна вживати навіть за непереносимості глютена та давати дітям від 7-річного віку. В ньому містяться антиоксидантні компоненти, які допомагають боротися з раковими пухлинами і позитивно впливають на зір. Кукурудзяне борошно захищає від цукрового діабету II типу. Однак його не можна їсти під час загострення хронічних патологій стравоходу, дванадцятипалої кишки і шлунка. Також такий хліб підвищує в’язкість крові.
- Гречаний Він містить менше вуглеводів, клітковини, майже не містить цукру і не містить глютена. Однак варто контролювати кількість шматочків, щоб не отримати негативні реакції з боку організму.
Скільки хліба можна їсти на день?
Рекомендована кількість хліба залежить від індивідуальних потреб. Дієтологи радять вживати не більше 1–3 скибочок на день, віддаючи перевагу продуктам із високим вмістом харчових волокон та мінімальною кількістю насичених жирів.
Альтернативи хлібу
Якщо ви хочете зменшити споживання хліба, можна обрати такі корисні альтернативи:
- Лаваш — менш калорійний і багатий на поживні речовини.
- Хлібці — важливо обирати без додаткового цукру та трансжирів.
- Салатне листя — чудовий варіант для легких закусок.
- Обсмажені цукіні — можуть замінити основу для бутербродів.
Дієтологи застерігають від частого вживання крекерів і печива, оскільки вони часто містять більше калорій і прихованих інгредієнтів.