В ліцеях Житомира станом на кінець листопада 2024 року навчається 548 дітей з особливими освітніми потребами. Усі ліцеї обласного центру, окрім ліцею №1, мають інклюзивні класи. Чому в навчальних закладах дедалі більше стає дітей з особливими освітніми потребами і як батькам оформити дитину на інклюзивну освіту у розмові з редакторкою Українського радіо Житомир Наталією Кулініч розповіла головний спеціаліст департаменту освіти Житомирської міської ради Ольга Єрмакова.
Якою на сьогодні є система інклюзивної освіти в Житомирі
Система інклюзивної освіти в системі освіти Житомира працює вже більше 10 років. Якщо тоді в громаді був лише один такий учень, то зараз їх понад пів тисячі. А саме 548 учнів навчається у комунальних закладах, де сформовані 382 інклюзивні класи. Також є 10 класів у приватних навчальних закладах, де ще навчаються 16 дітей з особливими освітніми потребами.
Є заклади, де навчається 2-3 дитини з особливими освітніми потребами, а є де по 50 таких дітей. Лідерами в місті є кілька ліцеїв. Багато що залежить від мікрорайонного розташування закладу. Дуже велика кількість дітей з особливими освітніми потребами у ліцеї №14, мікрорайон Польової, у ліцеї №28, мікрорайон Крошня, у ліцеї №24, теж мікрорайон Польової. В них загалом навчається багато школярів, відповідно і багато дітей інклюзивної форми навчання.
Єдиний заклад в Житомирі, в якому немає інклюзивного навчання це ліцей №1, де навчаються відібрані за конкурсом учні старшокласники, які прийшли за фаховим спеціальним профільним спрямуванням. В решті закладів абсолютно в кожному є інклюзивні класи.
А за яким принципом формуються інклюзивні класи?
Будь-яке звернення будь-якого батька до закладу освіти з проханням організувати інклюзивне навчання, до якого доданий висновок інклюзивного ресурсного центру, означає, що в тому закладі обов’язково буде створений інклюзивний клас. А до цього також буде визначений асистент вчителя, запрацює команда супроводу і ця дитина буде відвідувати клас, який автоматично стане інклюзивним. В системі освіти Житомира уже достатньо великий досвід в організації такого навчання. Вона унормована щодо освітньої програми цих дітей, щодо посади асистента вчителя, щодо взаємодії інклюзивно-ресурсного центру батьків, закладу освіти і, взагалі, громадськості.
Головний спеціаліст департаменту освіти Житомирської міської ради Ольга Єрмакова
Із чим пов’язана така статистика зростання кількості дітей із особливими освітніми потребами?
Стабільне зростання кількості дітей з особливими освітніми потребами є тому, що працює система виявлення. Раніше у батьків було більше певних комплексів відносно того, щоб визнати, що у дитини є проблеми. Тому що визнання проблем, які підпадають під інклюзію, починається саме в родині. Саме мама і тато можуть помітити проблему у дитини — у мовленні, в розвитку, в рухах, в інтелектуальному розвитку. У сучасних батьків цих комплексів менше — вони більш обізнані, в них є більше сміливості, впевненості в тому, що їм допоможуть , якщо вони звернуться до інклюзивно-ресурсного центру.
Він працює для того, щоб, перший крок — познайомитися з батьками таких дітей, друге — запевнити батьків, що їм буде надана допомога, провести комплексну оцінку, щоб побачити і зрозуміти, які вади, які проблеми є у дітей з особливими освітніми потребами. Наступний крок — визначити, за якою програмою вони будуть займатися, в якому закладі. Наступний крок — визначити, чи потрібен дитині асистент вчителя саме в цьому класі. Визначити рівень підтримки. Адже з 2021 року ми працюємо не з вадами дітей і не називаємо їх діти з інвалідністю, а називаємо діти з особливими освітніми потребами.
І кожна така дитина, відповідно висновку інклюзивно-ресурсного центру, відповідає рівню підтримки — від першого до п’ятого. Найпростіший це перший початковий рівень, і найбільша потреба у підтримці це діти п’ятого рівня підтримки. І в залежності від визначеного рівня дитині надаються освітні послуги. Навчальний матеріал або пристосовується, або модифікується, купується спеціальне обладнання, якщо потрібно. Тобто можна сказати, що не дитина пристосовується до освітнього середовища і вчителів, а навпаки, освітнє середовище, дорослі люди, заклад пристосовуються до потреб особливої дитини. Понад половину дітей з особливими освітніми потребами в Житомирській громаді — з третім та четвертим рівнем підтримки.
Скільки в Житомирі інклюзивно-ресурсних центрів і як вони працюють із батьками?
Інклюзивно-ресурсних центрів в Житомирі три. Це комунальні заклади, які були засновані в 2018 році і розташовані в різних мікрорайонах Житомира:
- на вулиці Старий Бульвар;
- на території ліцею №33 по вулиці Велика Бердичівська;
- в приміщенні ліцею №14 по вулиці Кібальчича.
За кожним інклюзивно-ресурсним центром закріплена певна територія, тобто певні заклади освіти — і дошкільної, і загальної середньої. Але це не означає, що батьки мають звернутися конкретно в певний інклюзивно-ресурсний центр. Вони мають право звернутися в будь-який інклюзивно-ресурсний центр, щоб визнати проблеми і намітити шляхи ліквідації цих проблем у дитини.
Батькам потрібно просто звернутись із заявою, і після співбесіди з керівником інклюзивно-ресурсного центру їм нададуть рекомендації, які необхідні документи. В кожному конкретному випадку це буде свій перелік документів. Тому все починається з того, що батьки міста Житомира можуть просто в інтернеті або на сайті департаменту освіти Житомирської міської ради або інклюзивно-ресурсного центру поставити свої питання чи написати заяву. Заява може бути прийнята навіть в електронному вигляді.