Як відбувається ціноутворення на лікарські препарати
Із 1 березня всі медичні препарати підпадають під регулювання. Єдине, препарати до 50 гривень сьогодні не регулюється. Всі лікарські засоби, вартість яких більше 50 гривень, регулюється державою на сьогоднішній день. Зокрема, введені нові механізми державного регулювання цін на лікарські засоби, що реалізуються оптовою мережею та в аптечних закладах України шляхом встановлення:
- граничних постачальницько-збутових надбавок, що нараховуються дистриб’юторами до оптово-відпускних цін на всі лікарські засоби, не можуть перевищувати 8%;
- граничних торговельних (роздрібних) надбавок до закупівельних цін на лікарські засоби, включені до Національного переліку основних лікарських засобів та на рецептурні лікарські засоби — встановлюються від 10% до 25%, залежно від вартості препарату;
- граничних торговельних (роздрібних) надбавок на безрецептурні лікарські засоби, які не мають бути вище 35% до закупівельних цін.
На сайті Міністерства охорони здоров’я України є перелік найбільш популярних лікарських засобів, ціни на які виробники знизили на 30% з 1 березня 2025 року.
Як оформити скаргу, щоб вона була розглянута
В документі потрібно вказати адресу споживача, який подає скаргу, його прізвище і ініціали, вказати контактний телефон за бажанням і викласти суть проблемного питання: який цікавить препарат, в якому аптечному закладі. Необхідно вказати адресу суб’єкта господарювання.
Такі звернення, де споживачі звертаються і пишуть, прошу перевірити ціни в аптеках в місті Коростені, в місті Житомирі, в місті Бердичеві, розглядатися не можуть. Тому що там неконкретизований суб'єкт господарювання, тобто аптека.
Також потрібно вказати, яка ціна, на який саме препарат. Якщо споживач купив такий препарат і має чек на придбання, до скарги теж можна додати копію цього чеку. І якщо встановлюємо випадки завищення цін, то до суб’єктів господарювання, відповідно до закону про ціноутворення, застосовується штрафні санкції.
Як і куди подавати скаргу
Якщо люди бачать порушення їхніх прав як споживача щодо завищених цін на лікарські препарати, потрібно зверталися до головного управління Держпродспоживслужби в області:
- із письмовим зверненням;
- в телефонному режимі — у головному управлінні Держпродспоживслужби в Житомирській області функціонує “гаряча лінія” 43-18-42 в робочі дні із 8 до 17 години.
- до консультаційного центру за адресою по вулиці Юрія Вороного, 55, куди споживачі можуть прийти і отримати консультаційну допомогу щодо написання звернень чи там скоординують споживача, як захистити свої права.