У Житомирі на закритому Пилипонівському кладовищі утворилося стихійне сміттєзвалище. За архівними даними, тут поховані старообрядці, а найстаріший пам’ятник датується 1854 роком. У міській раді планують обговорити питання благоустрою території на засіданні комісії.
За словами житомирянки Ольги, яка живе неподалік Пилипонівського кладовища на вулиці Довженка, там постійно збираються наркомани і алкаші.
“Я маю паркан, що виходить на це кладовище. Територія настільки забруднена сміттям, голками та пляшками, що якщо чотири могили залишилися недоторканними, то на цьому і все. Я б його взагалі перекопала і створила тут якийсь сквер”, — сказала Ольга.

Ольга
Житомирянин Борис розповів, що кладовище потрібно зберегти.
“Ці місця чіпати категорично не можна. Не можна їх зносити —воно саме по собі з часом зникне. Там поховані люди, і не можна турбувати їхній спокій. Кладовище старе, воно існує споконвіків і так має залишатися. Його слід обгородити, щоб туди не викидали сміття, щоб діти там не пили і не влаштовували безлад”, — зазначив Борис.

Борис
Історикиня Любов Опанасюк розповіла, що Пилипонівське кладовище закрили на початку 1970-х років. До того тут ховали старообрядців. Вона зазначила, що відвідувала кладовище ще в дитинстві, оскільки належить до п’ятого покоління старообрядців.
“Пам’ятаю це кладовище ще з 1958-1959 років. Тут були доглянуті поховання, за територією ретельно стежили, і вона мала гарний вигляд. Те, що ми бачимо зараз, — це жах”, — сказала Любов Опанасюк.

Любов Опанасюк
За словами історикині, найстаріший пам’ятник на кладовищі датований 1854 роком, а на центральній алеї раніше стояли пам’ятники заможним людям.
“Такий пам’ятник міг собі дозволити лише заможний чоловік, який замовляв роботу у майстрів на кшталт Генріха Олішкевича чи Вацлава Длоуги. Верхню частину пам’ятника виготовляли в їхніх майстернях, а нижня, як правило, була з необробленого або частково обробленого каменю. Але ці конструкції тяжкі — хто міг їх зруйнувати і в якому стані була людина, щоб це зробити?”, — розказала Любов Опанасюк.

Пилипонівське кладовище
Начальниця відділу екології Житомирської міської ради Поліна Марушевська повідомила, що питання засмічення Пилипонівського кладовища винесуть на розгляд комісії, засідання якої відбудеться наступного тижня.
“Це кладовище не перебуває на балансі спецкомбінату, тому питання буде розглянуто комісією з безхазяйного майна. Ми вирішимо, чи надавати доручення одному з комунальних підприємств. Остаточне рішення щодо прибирання та фінансування робіт з місцевого бюджету ухвалимо після комісійного розгляду”, — пояснила Поліна Марушевська.

Поліна Марушевська
За словами начальника міського управління комунального господарства Олександра Марцуна, питанням Пилипонівського кладовища має зайнятися відділ збереження архітектурно-культурної спадщини при департаменті архітектури.
“Фахівці повинні ретельно вивчити, наскільки ці поховання, про які свого часу піднімав краєзнавець Мокрицький, є важливими для історії міста. Від цього залежатиме подальше рішення — чи переносити їх, чи залишати. Це територія міста, і в межах благоустрою там необхідно навести порядок”, —сказав Олександр Марцун.

Кореспонденти Суспільного надіслали запит до Житомирської міської ради, щоб з’ясувати, чи мають поховання на Пилипонівському кладовищі історико-культурну цінність. Нагадаємо, що старообрядці почали оселятися на українських землях у XVII столітті. Вони виступали проти реформи російської православної церкви та відстоювали незалежність релігії від держави.

