Політика Дональда Трампа щодо відмови від надання гарантій безпеки може значно збільшити кількість країн, які володіють ядерною зброєю, що, у свою чергу, збільшить ризик ядерної катастрофи.
Як повідомляє Financial Times, посилаючись на експертів, згідно з Договором про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ), кількість офіційних ядерних держав обмежується п’ятьма постійними членами Ради Безпеки ООН — США, Росією, Китаєм, Францією та Великою Британією. Проте, Індія, Ізраїль і Пакистан, які не підписали угоду, а також Північна Корея — єдина країна, що покинула ДНЯЗ, — також мають ядерну зброю.
Аналітики висловлюють побоювання, що у випадку руйнування ДНЯЗ, частково через відмову США від надання безпекових гарантій, кількість ядерних держав може зрости до 15-25, що значно збільшить ризик ядерної війни.
Зміна політики Трампа, зокрема його орієнтація на Москву та зневага до НАТО, змусили багато союзників США, від Берліна до Сеула і Токіо, замислитися над можливістю того, що США можуть відмовитися від ядерного захисту своїх партнерів.
Як зазначив Анкіт Панда з Фонду Карнегі, “розхитування консенсусу великих держав щодо питання нерозповсюдження — це реальність”. За його словами, позиція Трампа стала каталізатором для голосів у країнах-союзниках США, які тепер вважають, що ядерна зброя в їхніх руках може бути важливим інструментом вирішення проблем, спричинених ненадійністю американських гарантій.