26 березня у Житомирському музичному фаховому коледжі імені Віктора Косенка відбудеться концерт “На зустріч Міжнародному дню акордеона”. На сцені виступатимуть учні музичних шкіл міста, студенти музичного коледжу, а також музичні колективи Житомира. Вхід на концерт — вільний.
Про це в ефірі Українського радіо Житомир розповіли одні з організаторів концерту, викладачі Житомирського музичного фахового коледжу — Віктор Губанов, народний артист України, 16-разовий переможець міжнародних конкурсів та Борис Талько, лауреат міжнародних конкурсів, завідувач відділу народних інструментів коледжу.
Міжнародна музична асоціація акордеоністів організовує Всесвітній день акордеону щороку на початку травня. А українська музична спільнота відзначає це свято у третій декаді березня, сказали гості ефіру.
Борис Талько розповів, що для концерту вони обрали незвичний формат — об’єднати різні покоління музикантів.
“В рамках того, що музичний коледж підписав меморандуми про співпрацю з музичними школами Житомира, ми зв’язалися із завідувачами відділів народних інструментів кожної школи та попросили, щоб вони підготували з найсильнішими дітьми концертні номери. Тому у нас буде цілий дитячий блок, де будуть представлені всі школи Житомира. Це ж в першу чергу для дітей подія — вийти на велику сцену”, — сказав Борис Талько.
Другим блоком концерту будуть виступи студентів коледжу. А третім блоком — виступи майстрів: народного артиста України Віктора Губанова, тріо “Гармонія”, ансамблю “Сузір’я Блюз” та оркестру народних інструментів коледжу. Концерт відбудеться у великій залі Житомирського музичного фахового коледжу імені Віктора Косенка о 17:00. Вхід на захід вільний.

Афіша концерту в Житомирському музичному фаховому коледжі
Чому в назві концерту є інструмент “акордеон” і не згаданий “баян”.
За словами Бориса Талька, сьогодні в Україні ведуться дискусії щодо коректного маркування цього музичного інструмента, оскільки назву “баян” пов’язують із російським впливом.
“Щоб бути справедливим, росіяни внесли конструктивні інновації в цей інструмент, вдосконаливши його. Але винахідники не вони, винахідники — італійці, інструмент молодий, йому більше ста років. І оскільки європейська назва це “акордеон” (є кнопковий і є клавішний), тому ми орієнтуємося на європейські тренди. Мабуть, це більш на сьогодні правильно. Але ми не будемо людей цькувати, якщо хтось скаже слово “баян”, тому що ми самі баяністи у нас в дипломах це написано”, — пояснив Борис Талько.

Віктор Губонав (ліворуч) і Борис Талько (праворуч) в студії Українського радіо Житомир
Популярність інструмента серед дітей на Житомирщині
Віктор Губанов розповів, що за багаторічну роботу викладачем він спостерігає певний занепад популярності акордеону. Він назвав кілька причин: війна, через яку багато дітей з батьками виїхали з України; коронавірус і відповідно дистанційне навчання.
“І інтерес впав через відсутність інструментів. Наша житомирська фабрика, як і багато інших фабрик, перестали працювати та випускати акордеони, наприклад, Полтавська. Кремінне на Луганщині, де їх теж виробляли, окупувала армія РФ. В тимчасово окупованій Горлівці так само була фабрика. І у дітей немає інструментів. Ну, і третє, це мала зацікавленість батьків, які вважають, що музикантам, як і вчителям, недостатньо платять за їх роботу, тому вони не дуже хочуть такого майбутнього для своїх дітей”, — сказав Віктор Губанов.
Виконавські традиції гри на акордеоні
За словами Віктора Губанова, на Житомирщині є багаті виконавські традиції саме на акордеоні. Зокрема, відомий Всеукраїнський конкурс виконавців у Коростені. Перемога на цьому конкурсі завжди була як знак якості.
“Традиційно учасники конкурсу баяністів-акордеоністів імені Анатолія Білошицького у Коростені, а це учні або випускники провідних музичних шкіл області з Овруча, Коростеня, Звягеля, Коростишева, Житомира, майже всі ставали врешті професіоналами”, — сказав народний артист України.
Борис Талько розповів, що в останні роки більшість випускників-акордеоністів Житомирського музичного коледжу продовжують здобувати освіту та працювати у першокласних колективах.
“Зараз мій випускник Ігор Речицький працює в Національному академічному оркестрі народних інструментів. Інші талановиті житомирські виховані Артем Білецький, Богдан Соболевський, Бордецький Олексій. До речі, ми на концерт 26 березня запросили наших випускників, хто може, той приїде і візьме участь”, — сказав Борис Талько.