У Романівській громаді батьки учнів місцевого ліцею здобули перемогу в судовому спорі щодо реорганізації освітньої мережі. 23 квітня Житомирський окружний адміністративний суд ухвалив рішення на користь позивачів, визнавши недійсним рішення сесії селищної ради про трансформацію шкільної мережі, за яким у громаді мав залишитися лише один ліцей — у селі Романівка.
У матеріалах справи зазначено, що План трансформації закладів загальної середньої освіти Романівської селищної ради на 2021-2027 роки був ухвалений ще у 2021 році. Однак у жовтні 2024 року батьки учнів подали позов до суду, стверджуючи, що перед ухваленням рішення не відбулося належного громадського обговорення.
За затвердженим планом Романівський ліцей №1, де навчається понад тисячу дітей, мали переформатувати у гімназію з навчанням до 9 класу. Натомість надання повної середньої освіти передбачалося лише у ліцеї №2 села Романівка, де навчаються 199 учнів. Це рішення було погоджене Житомирською обласною військовою адміністрацією на основі пропозицій селищної ради.
Проти такої реорганізації виступили 538 мешканців громади, які підписали колективне звернення, наполягаючи на збереженні повноцінного статусу ліцею у селищі Романів. На їхню думку, запропоновані зміни унеможливлять доступ учнів старших класів до якісної освіти через необхідність щоденного транспортування до іншого населеного пункту.
Суд, розглянувши справу, з’ясував, що відсутність належного громадського обговорення і оприлюднення результатів анкетувань дійсно мала місце, і на цій підставі визнав рішення сесії від 14 липня 2021 року № 465-11/21 незаконним і скасував його.
Начальниця гуманітарного відділу Романівської селищної ради Оксана Гаврилова зазначила, що процес реорганізації освітньої мережі у громаді триває і є неминучим.
“На момент прийняття рішення тривала пандемія COVID-19, тому обговорення проходили у можливому форматі. Суд ухвалив рішення не на нашу користь, але громада продовжить відстоювати свої інтереси”, — сказала вона.
За словами Оксани Гаврилової, однією з головних проблем залишається відсутність укриттів у навчальних закладах Романова. Ліцей №1 працює у дві зміни, адже його укриття розраховане на 500 осіб, тоді як учнів понад тисячу. Два інші корпуси школи, які використовувалися раніше, не мають укриттів: один з них нині слугує місцем для компактного поселення переселенців.
“Якщо ми залишимо у Романові старшу школу, потрібно буде будувати нове укриття або модернізувати наявні приміщення, а коштів у громади на це немає”, — зазначила Гаврилова.
Водночас ліцей №2 у Романівці має укриття на 350-400 осіб та може вмістити до 650 учнів. Саме цей заклад планували зробити базовим для навчання старшокласників. Наразі в усій громаді 279 учнів старших класів, з них 149 навчаються у Романові.
“Було вирішено, що молодших школярів не можна перевозити через безпеку, а старшокласників — можна. Частину середньої школи можна було б перевести до школи у Врублівці, яка розрахована на 350 дітей, а зараз там навчаються лише 99 учнів”, — пояснила начальниця гуманітарного відділу.