Свіжі новини
ГоловнаСвітШереметьєво: як Росія принижує українців, що прагнуть відвідати рідних на окупованих землях

Шереметьєво: як Росія принижує українців, що прагнуть відвідати рідних на окупованих землях

Для багатьох українців, навіть у час великої війни, інколи немає вибору: потрібно їхати на окуповані території через старих батьків, нерухомість чи інші важливі справи. Однак Росія перетворила цю дорогу на справжнє приниження — особливо для тих, хто їде через московський аеропорт “Шереметьєво”, який фактично став фільтраційним табором, – пише Коротко про.

Ще у 2022-2023 роках українцям іноді вдавалося пройти через російські кордони, але сьогодні єдиний “шлях” на окупацію пролягає через спеціальну фільтрацію в терміналі D “Шереметьєво”. Людей, здебільшого донеччан, які намагаються відвідати свої домівки чи могили рідних, там піддають багатогодинним приниженням.

Один із очевидців, Андрій В., мешканець Берліна, намагався потрапити в рідний Донецьк. Він розповідає, що з Мінська до Москви його змусили купити зворотний квиток на випадок депортації. Прибувши до “Шереметьєво”, він потрапив у “зал очікування фільтрації”, де серед десятків інших чекав виклику до “опитувальної”.

На допиті у нього відібрали телефон, вимагали паролі, перевіряли соцмережі й телефонні контакти. Дослівно з’ясовували навіть дрібниці, наприклад, чому у листуванні фігурує слово “Гітлер” (хоч йшлося лише про обговорення голлівудського фільму). Врешті-решт, Андрію відмовили у в’їзді, змусили здати ДНК та депортували до Мінська.

Інший чоловік, Всеволод, мав шанс пройти фільтрацію, але відмовився на камеру заявити про “любов до Путіна”, через що також отримав заборону на в’їзд до закінчення “спеціальної військової операції” (СВО). За його словами, багатьом українцям видають заборону на в’їзд у Росію на 50 років.

Найбільш вразливим місцем під час фільтрації є мобільні телефони. Російські спецслужби перевіряють усе: повідомлення, фото, соцмережі, навіть видалені дані. Через це тим, хто все-таки наважиться на таку подорож, радять завчасно підготувати новий телефон із “невинним” контентом: фото квітів, собак, дитячих свят і побутового листування.

Усі поради, однак, не гарантують успіху. Адже головна мета фільтрації у “Шереметьєво” — приниження та контроль, а не безпека. І навіть тиха надія на швидку зустріч із рідними часто розбивається об холодну цинічну стіну системи.

Читайте також