Свіжі новини
ГоловнаІнформаціяНа Житомирщині за 4 місяці створено понад 2 тис. нових бізнесів

На Житомирщині за 4 місяці створено понад 2 тис. нових бізнесів

За січень-квітень в Україні відкрилися майже 82 тисячі нових ФОПів, в тому числі у Житомирській області створено 2357 нових бізнесів.

Про це 8 травня у матеріалі «На 44% більше ФОПів закриваються цьогоріч», повідомляє Opendatabot.

«81 928 ФОПів відкрилось в Україні від початку 2025 року. Це на 9% менше, ніж за той самий період торік. Водночас 119 895 підприємців припинили свою діяльність цьогоріч. Закриттів побільшало на 44% порівняно з тим самим періодом 2024 року», – йдеться у матеріалі.

Загалом цьогоріч закрилось на 37 967 ФОПів більше, ніж відкрилось. Торік ситуація була іншою: за той самий період навпаки відкрилось на 7 166 ФОПів більше, ніж закрилось.

На один новостворений бізнес припадає 1,5 закритих. До порівняння, минулоріч відкривалось більше малих бізнесів, ніж закривалось. Найпопулярніша галузь серед нових підприємців — роздрібна торгівля: її обрали майже чверть новостворених ФОПів.

Чверть всіх нових ФОПів займається роздрібною торгівлею: 20 763 підприємці. Ще 7 129 ФОПів обрали ІТ та консалтинг у програмуванні. Замикає трійку оптова торгівля — 6 216 нових підприємців.

ФОПів цьогоріч зареєстрували у Києві — 11,6 тисячі або 14.2%. Наслідує Дніпропетровщина — 7,8 тисячі (9.6%) та Львівщина — 6,1 тисячі (7.6%).

Цьогоріч жінки ініціюють бізнес активніше за чоловіків: 61% нових ФОПів були зареєстровані саме жінками. Частка чоловіків склала лише 39%.

Голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев на запит Опендатаботу зауважив, що сплеск закриттів ФОПів на початку року радше повʼязаний із закриттям непрацюючих ФОПів, яким з 1 січня відновили обовʼязок сплати ЄСВ.

На думку Гетманцева зміна кількості ФОПів не характеризує покращення або погіршення економічних процесів в країні, оскільки діюча спрощена система оподаткування широко використовується для мінімізації у сплаті податків або уникнення мобілізації. Прикладом може служити популярна схема використання ФОПів замість найманих працівників.

Фахівець з питань економічної та податкової політики Олег Гетман вважає, що ці зміни переважно вплинули на так званих «сплячих ФОПів» — тобто людей, які не вели активно підприємницьку діяльність, або робили це епізодично. Водночас для ФОПів, що працювали та мали обіги й прибуток, нічого істотно не змінилось.

Ті ж, хто на воєнний час заморозили свою діяльність, та думали, що робити зі своєю справою, будуть закриватись й надалі — втім ситуація буде вирівнюватись у найближчі місяці. Експерт очікує, що за підсумками 2025 року в цілому кількість відкритих та закритих ФОПів буде приблизно рівною — на відміну від попередніх років, коли новостворених бізнесів було більше.

У перший тиждень травня зафіксовано найбільшу кількість відкриттів ФОПів цьогоріч: 7 014. Загалом 88 388 нових підприємців вже зареєстровано від початку року станом на початок травня.

Читайте також