У Житомирській області понад 86% перевірених захисних споруд визнані придатними до використання. Такими є результати комплексної перевірки, яку щороку проводить ДСНС спільно з органами місцевого самоврядування. Про це йдеться у підсумковому випуску програми “Тиждень Житомир” від Суспільного.
Станом на липень в області перевірили 1650 з 2905 об’єктів фонду захисних споруд. Із них 86% — готові до використання, 9% — обмежено готові, ще 5% — не готові до укриття населення.
За словами начальника відділу організації заходів цивільного захисту ГУ ДСНС у Житомирській області Дмитра Гаврилюка, перевірки здійснюють офіцери-рятувальники, закріплені за громадами. Вони консультують місцеву владу, балансоутримувачів і жителів щодо вимог цивільного захисту.
Що перевіряють у сховищах
Офіцер-рятувальник Іван Семенніков продемонстрував перевірку на прикладі укриття в одній із лікарень Житомира. Основна увага — на герметичності дверей, справності вентиляції, наявності санвузлів, запасу води, аварійного виходу та противибухових пристроїв.
Укриття має автономну систему фільтрації повітря. Його якість перевіряють вручну — підняттям “поплавка” у вентиляторі. Також обов’язковою є наявність герметичних дверей зі штурвалами та гумовим ущільнювачем.
У сховищі мають бути резервні запаси води, продуктів, медикаментів та шанцевий інструмент. Придатність питної води підтверджує відповідна служба.
Типи укриттів та їх призначення
У Житомирській області переважають найпростіші укриття — їх 1814, з них 825 розташовані в обласному центрі. До них висувають менше вимог, але вони мають бути в належному санітарному стані, оснащені відповідно до норм пожежної безпеки.
Такі укриття не захищають від прямого влучання, але рятують від уламків, осколків і вторинних факторів вибуху.
Що робити, якщо немає доступу до укриття
За словами начальника міського управління з питань надзвичайних ситуацій Миколи Дідківського, мешканці можуть звернутися до Міського інформаційного центру цілодобово. Зокрема, через застосунок “Дія” у вкладці “Сервіси” → “Незламність” — залишити скаргу або перевірити доступне укриття на мапі.
Деякі ОСББ виготовляють ключі для всіх мешканців, щоб спростити доступ. Але якщо укриття зачинене, мешканець має право вимагати організації доступу.
Відповідальність за недоступність або неналежний стан
У 2025 році за порушення умов утримання укриттів 55 суб’єктів господарювання сплатили 87 штрафів на загальну суму близько 192 тис. грн. За словами фахівців, за блокування доступу до укриттів чи їх незадовільний стан передбачена адміністративна й кримінальна відповідальність.