За цю територію завжди тривала запекла боротьба, можливо вона триває й дотепер. Мова йде про земельну ділянку в центрі Житомира, на розі вулиць Київської та Театральної. Пам’ятаємо, що скандальна історія за її володіння розпочалася більше десятка років тому, тут щось будували потім зупинялись, а за кілька місяців після початку повномасштабного російського вторгнення знову відновили будівництво, і станом на вересень 2023 року врешті-решт була зведена велика чотириповерхова будівля. Що з неї потім буде, ніхто із житомирян схоже достеменно не знає, як і те, що розпочиналося це будівництво ніби то без дозвільних документів.

Про це у 2022 році повідомив тодішній мер Житомира Сергій Сухомлин:
.«Ми не один раз спілкувалися з цим забудовником, бо у нього на цей момент немає навіть дозволів на початок роботи. Отож буде суд. Ми чекаємо зараз нового закону (він був ухвалений у грудні 2022 року), він вже прийнятий, якщо він буде підписаний президентом, то там автоматично можна подавати на знесення. Відповідно до нового закону будемо планувати подальші дії. Дозволів на початок будівництва міська рада, наша ДАБІ не надавала», – уточнив Сергій Сухомлин.

Нагадаємо, що 22 лютого 2022 року в Житомирській міській раді на засіданні робочої групи мешканці прилеглих до будівельного майданчика будинків вимагали провести громадські слухання й тоді у міській раді заявили, що міська влада готує позов до суду, бо ПП «Творчо-виробничий центр «Олеся», яке почало будівництво на розі Київської та Театральної, на той час ніби то мало лише декларації про початок будівельних робіт 2013 року.

Але за два дні після того розпочалася повномасштабна російська агресія на Україну і позов до суду так і не направили, а забудовник продовжив будувати. Однак, зараз на скандальній будові знову тиша, яка для багатьох житомирян здається підозрілою.

В цьому контексті мабуть варто пригадати деяку передісторію. Ще у 2013 році розпочався конфлікт навколо будівництва на розі Київська – Театральна, тоді тут мав будуватись магазин «АТБ». Але у 2014 головний архітектор міста заявив, що товариство будує безлику коробку-ангар, замість офісного центру на 7 поверхів. У серпні 2015 громадські активісти презентували проєкт «Скверу героїв», який пропонували побудувати в Житомирі на місці «АТБ», розроблений архітекторами та скульпторами. Роком пізніше, у квітні 2016 року громадські активісти та небайдужі житомиряни почали готувати майданчик під сквер, а ввечері 29 червня цього ж року на ділянці з’явилися невідомі і поставили там залізний вагончик заявивши, що вони проти скверу, бо на цьому місці можуть побудувати будинок з квартирами для учасників АТО. Пізніше скандальну ділянку на Київській, 6 знову огородили зеленим парканом, який обнесли банерною сіткою із написами «Ми любимо Житомир! Житомир – це ми!», але пізніше паркан зняли, а на вільній земельній ділянці почали паркуватися автівки. Згодом відбулася серія судових позовів. Так 28 лютого 2014 року Корольовський районний суд постановив визнати незаконним та скасувати п. 2.5 рішення 17 сесії 21 скликання Житомирської міської ради від 26 лютого 1993 року про надання в користування ТВЦ «Олеся» земельної ділянки по вул. Київській, 6 у м. Житомирі площею 0,4 га. Представники ТВЦ «Олеся» оскаржили рішення суду першої інстанції і в липні 2017 апеляційний суд Житомирської області у справі щодо скандального будівництва АТБ ухвалив рішення вже на користь ТВЦ «Олеся». Проте будівництво, з усього видно, знову затихло.
Та головна проблема мабуть не в цьому, а в тому, що думкою самих житомирян щодо доцільності цього будівництва ніхто особливо й не цікавився, тому й маємо в самісінькому центрі міста не лише довгобуд з 12-річною «бородою», але й спотворений архітектурний ландшафт, що надто дратує житомирян, особливо тих, хто проживає поруч.
Хома Невіруючий
