Свіжі новини
ГоловнаУкраїнаХто з чоловіків може виїхати за кордон України з 1 листопада: все,...

Хто з чоловіків може виїхати за кордон України з 1 листопада: все, що треба знати

Під час дії воєнного стану на території України діють певні обмеження щодо виїзду чоловіків за кордон. Усім військовозобов\’язаним чоловікам віком від 18 до 60 років заборонено залишати межі України.

Хто з чоловіків може виїхати за кордон України з 1 листопада: все, що треба знати

Утім, тут є певні винятки. Тож Факти ICTV дізнавалися, хто з військовозобов\’язаних чоловіків зможе виїжджати з України у 2023 році та які документи для цього знадобляться.

Правила перетину державного кордону під час воєнного стану

За словами адвоката та юриста Ario Law Firm Надії Грищенко, у законодавстві прописано умови та правила перетину кордону для військовозобов\’язаних чоловіків.

– Здебільшого ці особливі умови прописані для тих, хто здійснює супровід за кордон осіб з інвалідністю, своїх батьків або батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I або II групи, опікунами осіб з інвалідністю та супроводжує їх. Це зазначено в ключових пунктах 2¹ та 2² Правил перетинання державного кордону громадянами України, де закріплено повний перелік осіб, яких чоловіки можуть супроводжувати і в якому статусі, – каже адвокат.

Експерт додає, що існують також такі певні особливості щодо самостійного перетину кордону чоловіками.

– Так, виїзд за межі України для громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років може здійснюватися самостійно без осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, осіб, які потребують постійного догляду, дітей, визначених пунктом 2² цих Правил.

Здійснюється перетин кордону на підставі довідки про перебування вищезазначених категорій осіб на консульському обліку в іноземній державі. Окрім такої довідки, необхідно мати пакет документів (їх нотаріально завірених копій), які особа взяла б із собою в разі здійснення супроводу зазначених осіб, – каже юрист.

За словами експерта, друга особливість полягає в такому: громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які супроводжували осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, осіб, які потребують постійного догляду, або дітей, визначених пунктом 2² цих Правил, для виїзду за межі України зобов\’язані повернутися в країну не пізніше повернення осіб, яких вони супроводжували.

Тобто, використовувати особу для перетину кордону можна, але й повернутися на територію України вони мають разом.

Хто з військовозобов\’язаних чоловіків зможе перетинати кордон у 2023 році

Надія Грищенко зазначає, що виїхати за кордон зможуть усі групи військовозобов\’язаних чоловіків, яким дозволено перетинати державний кордон під час дії воєнного стану.

– Переліки таких осіб зазначені в пунктах 2¹ та 2² у Правилах перетинання державного кордону громадянами України, – каже Грищенко.

За словами адвоката, у 2023 році виїхати за кордон зможуть:

– чоловіки з інвалідністю;
– чоловіки, які мають дружину серед осіб з інвалідністю I або II групи;
– особи, які мають одного зі своїх батьків або батьків дружини (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю I або II групи;
– батьки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
– батьки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I або II групи;
– чоловіки, які потребують постійного догляду;
– опікуни осіб з інвалідністю, визнаних судом недієздатними.

– Також право перетину державного кордону мають інші військовозобов\’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
Тобто ті категорії осіб, які закріплені в частині першій статті 23 Закону України Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку
, – додає експерт.

За словами Грищенка, цей перелік є доволі об\’ємним, тож адвокатка назвала лише кілька категорій, зокрема:

– чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
– чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;
– чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
– чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I або II групи;
– усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років;
– чоловіки, зайняті постійним доглядом за хворою дружиною, дитиною, а також батьками своїми або дружини, які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров\’я потребують постійного догляду тощо.

Які документи знадобляться чоловікам для перетину кордону у 2023 році

За словами Грищенка, все залежить від категорії самого військовозобов\’язаного. Якщо він є особою з інвалідністю, то має бути посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення, або посвідчення, яке підтверджує призначення соціальної допомоги.

Якщо військовозобов\’язаний виступає в ролі супроводжуючого, опікуна чи піклувальника, тоді пакет документів буде іншим. Ситуації різні, тому назву загальні документи, які можуть знадобитися. Це, зокрема, але не виключно:

– документи (їхні нотаріально засвідчені копії), що підтверджують родинні зв\’язки (свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб тощо);
– документи (їхні нотаріально засвідчені копії), що підтверджують інвалідність, спільне проживання;
– довідки про отримання державної допомоги на дитину, хвору на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні захворювання тощо;
– документи (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд;
– висновки лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров\’я про потребу в постійному сторонньому догляді;
– акт встановлення факту здійснення догляду (це новий документ для перетину кордону, раніше такого не було. Для нього є окрема процедура отримання).

Експерт зазначає, що для кожного випадку передбачено індивідуальний пакет документів, які обов\’язково мають підтвердити належність чоловіка до певної категорії.

Наприклад, що стосується студентів, то адвокат і юрист Ростислав Кравець зазначає, що їм знадобиться дозвіл з військкомату, довідка про відстрочку від військової служби, відповідні документи іноземного вишу тощо.

Если не выпустили за границу: куда обращаться

– Одразу зазначу, що усну відмову у виїзді за кордон ви оскаржити не зможете. Якщо вам відмовляють, то така відмова має бути оформлена письмово, а саме у формі рішення прикордонної служби, – каже Грищенко.

За словами адвоката і юриста, можна розглядати два варіанти оскарження такого рішення:

– подати скаргу до головного органу Державної прикордонної служби, який видав рішення про відмову в перетині кордону;
– через окружний адміністративний суд шляхом подання позову про визнання дій прикордонної служби протиправними щодо відмови в перетині кордону.

У кожного з цих варіантів є свої переваги та недоліки.

– Так, строк для подання скарги до Державної прикордонної служби становить 30 днів з моменту її отримання, не сплачується збір за її розгляд. Однак, такий спосіб захисту не завжди є ефективним, і тоді необхідно звертатися до суду, – каже Грищенко.

Адвокат додає, що термін для подачі скарги до суду становить шість місяців з моменту отримання рішення, сплачується судовий збір, а сам розгляд справи може тривати від двох місяців.

– Плюс закладайте сюди ще місяць для того, щоб рішення суду набрало законної сили. Не слід виключати можливість оскарження рішення, – радить юрист.

Крім того, позов та інші процесуальні документи мають відповідати нормам процесуального кодексу. І якщо пересічна людина не зможе підготувати такий документ, то їй потрібно буде звертатися до юристів, що тягне за собою додаткові витрати на правовий супровід.

Що буде за незаконний перетин кордону у воєнний час

За словами адвокатки Аліни Ахтень, незаконний перетин кордону тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність. Це залежить від кожного конкретного випадку. Якщо особа під час перетину державного кордону використовує підроблений документ, наприклад, паспорт, де вказано, що чоловікові 17 років, а насправді вже виповнилося 18. Або підроблені висновки ВЛК про визнання його непридатним тощо, то таким чоловікам загрожує кримінальна відповідальність (ст.358 ККУ). Таким чином, призначається штраф або обмеження волі.

Якщо перетин кордону здійснюється поза пунктами пропуску (через ліс, річку, у багажнику автомобіля, переодягаючись у жіночий одяг), то це буде адміністративна відповідальність, ст.204-1 КПАПУ. Таким чином, особі призначать штраф до 8500 грн (або адміністративний арешт).

Ваша стаття

Читайте також

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img