Аналітики не виключають, що американці цілеспрямовано домагаються того, аби Україна просто відмовилася підписувати документ у його нинішньому вигляді.
Нова версія угоди про українські корисні копалини за своєю суттю є “документом про експропріацію” українських ресурсів. Також з неї випливає намір заблокувати просування Києва до членства в ЄС і повернути Україну у роль безправного транзитера російських газу і нафти.
“Це документ про експропріацію. Немає жодних гарантій, жодних оборонних пунктів, США нічого не пропонують”, — сказав експерт з енергетичного права Атлантичної ради Алан Райлі.
Автор публікації робить висновок, що цієї угодою Трамп хоче перетворити Україну на ресурсну провінцію для американської промисловості. Також автор бачить тут взаємозв’язок із переговорами між США та Росією щодо всеосяжного енергетичного партнерства, яке може включати плани з відновлення західно-сибірських газових потоків до Європи, на транспортуванні яких через українську мережу хочуть заробляти американці.
Текст нової версії угоди передбачає створення спільного інвестиційного фонду, в якому останнє слово буде за американцями. При цьому будь-які нові інвестиційні проекти мають в першу чергу подаватися на розгляд цього фонду. Лише у тому випадку, коли фонд відмовиться від проекту, його можна буде пропонувати іншим інвесторам.
“Це несумісно з членством в ЄС. Мені потрібно задуматися, чи не полягав справжній намір в тому, щоб змусити Зеленського відхилити це”, – каже Райлі.