У Всесвітній день авіації та космонавтики, 12 квітня, Житомир відзначив подію, що поєднала історію, сучасні технології та національну гордість. У Національному музеї космонавтики імені С. П. Корольова урочисто презентували новий експонат — точну копію пластини, яка побувала на орбіті Місяця.
Пластина, виготовлена зі спеціального алюмінію та покрита фарбою з титанового пилу, прикрашена гербом України та мапою нашої держави. Вона стала символом присутності України у сучасній космічній історії та знаком пошани працівникам вітчизняної ракетно-космічної галузі.
За словами генеральної директорки музею Ірини Дячук, саме ця пластина стала своєрідним “візитівкою” України у космосі:
“Ми отримали її як подарунок і символ гідності України, як космічної держави.”
Проєкт реалізував уродженець Житомира Павло Танасюк — засновник британської компанії Spacebit, у партнерстві з командами з України, Великої Британії, Німеччини, США та в межах місії NASA. Запуск відбувся з території США. На жаль, через технічні складнощі здійснити посадку на Місяць не вдалося — місія завершилася облітанням супутника Землі та поверненням апарата.
“Це була перша за 50 років місія, яка дісталась орбіти Місяця. Ми не змогли прилунитися через обмеження NASA, тому повернули деку з пластиною назад і вона була утилізована над Тихим океаном”, — пояснила представниця Spacebit Олена Данилюк.
