Свіжі новини
ГоловнаПолітикаЖитомир реформує систему профтехосвіти: три ключові напрямки, нові можливості для учнів і...

Житомир реформує систему профтехосвіти: три ключові напрямки, нові можливості для учнів і підтримка з бюджету

Житомирська міська громада розпочала реформу мережі закладів професійно-технічної освіти. Мета трансформації — створення сильних, конкурентоспроможних навчальних закладів, які не лише видаватимуть дипломи, а й реально допомагатимуть молоді знайти роботу.

У фокусі змін — учень, громада і майбутнє міста. Сучасний ринок праці швидко змінюється, тож роботодавці все частіше шукають не просто фахівців, а тих, хто володіє практичними навичками, здатен швидко адаптуватися до нових технологій і викликів економіки.

Як виглядає ситуація нині?

Згідно з вимогами реформування, кожен заклад має об’єднувати не менше 800 учнів. Станом на 1 вересня 2024 року в п’яти профтехзакладах Житомира навчається 2261 учень:

  • Професійний коледж індустрії краси і технологій — 593 учні;
  • Професійний коледж технічних інновацій — 588 учнів;
  • Професійний коледж сервісу і дизайну — 586 учнів;
  • Професійний технологічний коледж — 403 учні;
  • Професійний політехнічний коледж — 91 учень.

Для розробки нової моделі мережі громада вивчала досвід Рівного, проводила аудит закладів, відвідувала їх, аналізувала спеціальності, фінансування та інфраструктуру.

Що планується?

Три ключові напрямки будуть сформовані на базі існуючих навчальних закладів:

  1. Будівельно-технічний напрямПрофесії: зварювальники, електрики, монтажники, сантехніки, будівельники тощо.Базовий заклад — Професійний коледж технічних інновацій.
  2. Громадське харчування та торгівельно-комерційна діяльністьПрофесії: кухарі, кондитери, продавці, готельна індустрія.Базовий заклад — Професійний коледж сервісу і дизайну.
  3. Сфера обслуговування та легка промисловістьПрофесії: кравець, швачка, взуттьовик, перукар та ін.Базовий заклад — Професійний коледж індустрії краси і технологій.

У цих нових структурах спеціальності не дублюватимуть одна одну, що дозволить зосередити ресурси на якісному обладнанні та кваліфікованому викладанні.

Фінансування і підтримка

  • На розвиток матеріально-технічної бази у 2025 році виділено 15 млн грн.
  • Ще 6,7 млн грн піде на створення навчально-практичного центру для верстатників.
  • Додатково педагоги профтехів щомісяця отримуватимуть доплати у розмірі 1300 грн.
  • Бізнес долучиться до наглядових рад при закладах: підтримуватиме, консультуватиме та братиме участь в освітньому процесі.
  • Кошти, отримані за проходження виробничої практики учнями, міська рада збільшуватиме утричі.

Про закриття — фейк

У соцмережах з’явилася інформація про нібито закриття Житомирського вищого професійного технологічного училища. Міська рада наголошує: йдеться не про ліквідацію, а про зміну статусу закладу та адаптацію до нових освітніх стандартів. Матеріально-технічна база буде збережена й оновлена, а викладачі — підтримані.

Для чого це все?

Ця реформа має на меті забезпечити молодь не просто дипломами, а реальними шансами знайти роботу. Заклади стануть потужними центрами професійної освіти з актуальними спеціальностями, що відповідають запитам сучасного ринку праці.

Читайте також