Свіжі новини
ГоловнаУкраїнаЯк військовим зареєструвати гуманітарне авто? Покроковий гайд від юристів

Як військовим зареєструвати гуманітарне авто? Покроковий гайд від юристів

Волонтерська допомога на фронті нерідко включає передачу автівок, необхідних для евакуацій, перевезення вантажів і виконання бойових завдань. Донедавна такі авто могли реєструвати лише на юридичні особи. Тепер же військові можуть ставити транспорт, визнаний гуманітарною допомогою, на тимчасовий облік особисто. Як це зробити — пояснюють експерти Юридичного Гончаренко центру.

З жовтня 2024 року діє постанова Кабінету Міністрів №1235, яка дозволяє реєструвати гуманітарні автомобілі безпосередньо на військовослужбовців. Це означає, що авто, ввезене з-за кордону волонтерами або гуманітарними фондами, може бути передане конкретному військовому — для особистого користування під час служби.

Яке авто можна зареєструвати?

Авто має бути:

  • ввезене з-за кордону як гуманітарна допомога;
  • задеклароване відповідно до Постанови КМУ №953 від 5 вересня 2023 року;
  • передане військовослужбовцю через акт прийому-передачі, затверджений формою з Постанови КМУ №584.

Такі авто отримують тимчасовий державний облік — він дійсний протягом воєнного стану.

Алгоритм дій для військовослужбовця

Щоб поставити гуманітарне авто на тимчасовий облік, військовий має звернутися до будь-якого зручного сервісного центру МВС з таким пакетом документів:

  • Заява військовослужбовця;
  • Документ, що посвідчує особу;
  • Довідка з військової частини (або інший документ, що підтверджує проходження служби);
  • Акт приймання-передачі транспортного засобу, оформлений відповідно до Постанови №584;
  • Електронна декларація про перелік товарів, визнаних гуманітарною допомогою (відповідно до Постанови №953);
  • Іноземне свідоцтво про реєстрацію авто.

«Після подання всіх необхідних документів сервісний центр МВС видає тимчасовий реєстраційний талон і присвоює номерні знаки. У акті прийому-передачі можна вказати до п’яти військовослужбовців, які матимуть право керувати цим автомобілем», — пояснює директор Юридичного Гончаренко центру Микола Брюховецький.

Після завершення або скасування воєнного стану — протягом 3 місяців — гуманітарні автомобілі мають пройти відомчу реєстрацію в органах сектору безпеки й оборони. Якщо цього не зробити, тимчасовий облік буде скасовано, а транспорт вважатиметься необлікованим.

Якщо авто знищене або не підлягає ремонту — його можна вибракувати, звернувшись до сервісного центру МВС.

За потреби отримати юридичну консультацію військовослужбовці можуть звернутися на гарячу лінію Безоплатної правничої допомоги від держави. Проконсультувати можуть за номером 0 800 213 103. Безоплатну юридичну допомогу надають також на гарячій лінії Юридичного Гончаренко центру за номерами: +380672042206, +380951168887 або +380937440036, а також у WhatsApp, Telegram, Viber, Signal з понеділка по п’ятницю, 9.00 до 18.00.

Читайте також