Випадки ботулізму на Житомирщині фіксують щороку. У 2023 році в області захворіли 12 людей, у 2024-му — п’ятеро, один із них помер. Цього року нових випадків не зареєстровано.
Про це Суспільному розповів завідувач відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань Сергій Березовський.
За його словами, ботулізм залишається актуальною проблемою для Житомирщини постійно.
“Ботулізм — це отруєння токсинами бактерій, яке викликає важке ураження центральної й вегетативної нервової системи. Збудник Clostridium botulinum постійно існує в ґрунті, утворює спори, стійкі до хімічного і фізичного впливу. Без своєчасного лікування хвороба може призвести до смерті”, — сказав Сергій Березовський.

Завідувач відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань Сергій Березовський
Завідувач відділу епідеміологічного нагляду розповів, що симптоми ботулізму з’являються поступово — без різкого підвищення температури, тому хворобу можна сплутати з легкою недугою.
“Перші ознаки зазвичай проявляються протягом 12–36 годин після вживання зараженої їжі. Це м’язова слабкість, утруднене дихання, сухість у роті, погіршення зору — “туман”, сітка або двоїння перед очима. Можуть бути й проблеми з травленням — пронос або закреп”, — пояснив лікар.

Зі слів Сергія Березовського, існує кілька форм ботулізму:
- харчовий, коли токсин потрапляє в організм разом із неякісною їжею (приблизно 97% випадків);
- раневий виникає, якщо бактерії потрапляють у тіло через поріз або укол;
- дитячий може розвинутися у немовлят, чия травна система ще не здатна захиститися від збудника.
Завідувач відділу епідеміологічного нагляду пояснив, що найчастіше причиною ботулізму стають продукти домашнього консервування — м’яса, риби, рідше овочів.
“Захворіти можна також після вживання в’яленої чи копченої риби, ковбас, шинки та інших м’ясних виробів. Від людини до людини ботулізм не передається. Якщо є хоч найменша підозра на ботулізм — треба негайно звернутися до лікаря. Госпіталізація обов’язкова, незалежно від того, наскільки важко протікає хвороба”, — зазначив фахівець.

За словами Сергія Березовського, головний метод лікування ботулізму — введення антитоксину, який нейтралізує дію токсину.
“Сироватка від ботулізму — це специфічний препарат, що допомагає зменшити тяжкість хвороби. Також пацієнтам призначають підтримувальну терапію для полегшення симптомів. Чим раніше почати лікування, тим вищі шанси на одужання. Якщо допомогу надати вчасно, людина може повністю одужати. Тривалість одужання залежить від важкості хвороби й індивідуальних особливостей організму. Зазвичай це займає щонайменше місяць і більше” — повідомив лікар.
Завідувач відділу епідеміологічного нагляду розповів, радить уникати вживання в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби невідомого походження, щоб не захворіти на ботулізм.
“Особливо обережно слід вживати домашні консерви. Якщо виникає хоча б найменший сумнів у якості продукту — краще не їсти його. Як показує практика, ризик отруєння ботулізмом у легальних закладах громадського харчування — мінімальний”, — сказав Сергій Березовський.

Зі слів лікаря, щоб убезпечити себе від ботулізму, варто дотримуватись правил приготування та зберігання домашніх консервів.
“Оскільки основною причиною виникнення ботулізму є вживання неякісно приготованих або зіпсованих продуктів, найважливішим у профілактиці хвороби є суворе дотримання технології домашнього консервування овочів, фруктів, грибів і м’яса: від ретельного миття продуктів — до правильного температурного режиму обробки та умов зберігання”, — розповів завідувач відділу епідеміологічного нагляду.
Сергій Березовський повідомив, що наразі медичні заклади Житомирщини забезпечені протиботулінічною сироваткою.
