Мабуть, наша влада давно мріяла скинути із себе тягар житлово-комунальної відповідальності і перекинути її на самих власників житла. Не виключено, що саме для цього й була придумана так звана житлово-комунальна реформа. Хоча більшість її цілей, без сумніву, були благородними, однак деякі є трохи декларативними і, мабуть, нездійсненними у найближчій перспективі.
Отож в хід пішов маніпулятивний термін, що мовляв, тепер «влада є неефективним менеджером», тому ефективне управління спільною власністю, поліпшення якості обслуговування, забезпечення збереження будинків і прибудинкових територій, отримання якісних житлових послуг можливо лише за умови створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків.

І закипіла робота. Невдовзі всі комунальні ВЖРЕПи були «прибрані» з ринку комунальних послуг.
І вже, станом на 01.01.2025 року, в області було створено 987 об’єднань співвласників багатоквартирних будинків у житлових 1369 будинках.
Зрозуміло, що найбільша кількість ОСББ нині функціонує в Житомирі – 484 ОСББ, на обслуговуванні яких знаходиться 535 житлових будинки, це приблизно третина наявних.

Але подальше створення комунальних обʼєднань громадян в обласному центрі, схоже, призупинилося. Торік їх було організовано трохи більше десятка, а цьогоріч поки що – нуль. І на це є багато причин. Головна із них – слабка організація громадян та недостатня розʼяснювальна і організаційна робота міської влади. Як відомо, в місті діє управління муніципального розвитку Житомирської міської ради, яке має низку важливих повноважень по наданню допомоги усім ініціативним групам з утворення ОСББ та правлінням і членам уже існуючих об’єднань. Але, схоже, що ефективність його роботи зараз надто низька.
З іншого боку, не всі новостворені ОСББ, на жаль, запрацювали результативно. Хоча переважна більшість із них проявили неабияку ініціативу в облаштуванні закріпленої території, її озелененні, прибиранні, в утепленні дахів і підʼїздів та все ж не всі працюють нині ефективно. Адже, деякі із них були створені формально і, мабуть, поспішно, бо зараз належної роботи не проводять й зовсім не звітують про її результати.

Ясна річ, війна внесла свої корективи в роботу ОСББ, але це не головна причина їхньої нинішньої інертності та бездіяльності. На жаль, деякий негативний досвід, як кажуть, трохи «відбив» бажання у містян створювати нові обʼєднання. І цим скористалися окремі приватні комунальні фірми, вони самі стали захоплювати ринок комунальних послуг, а подекуди різними способами перешкоджають організації створення нових ОСББ.

Отож, тепер в Житомирі обслуговуванням житла ще займаються 48 підприємств приватної форми власності, в яких управителем надаються послуги з управління 1809 багатоквартирним будинкам.
Як бачимо, так звана комунальна реформа в Житомирі стала потроху буксувати, хоча серед її основних пріоритетів залишаються: процес впровадження ефективних форм управління житловими будинками, залучення населення до управління своїм майном та його збереження шляхом створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), призначення управителів багатоквартирних будинків, створення керуючих компаній відповідно до положень Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Отож, в кінцевому підрахунку ОСББ в Житомирі створено ще надто мало.
Можливо вже після війни ця робота буде продовжена більш ефективно та результативно.
Хома Невіруючий