З 2025 року сімейні лікарі не виписують направлення на безоплатні складні дослідження, такі як МРТ, КТ, деякі розширені аналізи у державних медичних закладах. На ці обстеження має право виписувати направлення лише вузький спеціаліст.
Про це Суспільному розповіла Галина Перчик, заступниця медичного директора Центру первинної медико-санітарної допомоги Житомирської міськради.
З 2025 року за рішенням Національної служби здоров’я України сімейні лікарі, лікарі загальної практики або лікарі-педіатри не мають права виписувати направлення для отримання складних консультативно-діагностичних послуг. Зі слів Галини Перчик, це стосується таких обстежень, як комп’ютерна томографія (КТ), магнітно-резонансна томографія (МРТ) будь-яких зон та відділів.
“На ці обстеження має право виписувати направлення лише вузький спеціаліст. Гормональних панелей у нас немає, ми не маємо права на них виписувати направлення. Ми не лікарі спеціалісти, ми не можемо правильно трактувати, наприклад, це обстеження. Щодо наших повноважень, які залишилися, це є направлення на рентгенографію і будь-які, в залежності від зон, направлення на аналізи. Але також там неповна кількість. Там є біохімічні аналізи, направлення на електроліти, направлення на основні біохімічні аналізи, направлення на УЗД”, — сказала Галина Перчик.

Галина Перчик, заступниця меддиректора Центру первинної медико-санітарної допомоги, Житомир, 10 червня 2025 року. Суспільне Житомир
Сімейна лікарка Житомирського міського центру первинної медико-санітарної допомоги Олена Піковська також сказала, що виписувати направлення на безоплатні складні обстеження повинні виключно фахівці вузького профілю, які спостерігають за перебігом захворювання пацієнта. За її словами, це нововведення зменшить кількість випадків, коли обстеження призначається без належних показів.
“Це правильно. Ми ж, у першу чергу, займаємося профілактикою, спостереженням і лікуванням найпоширеніших хвороб. А якщо це така вже більш серйозна проблема, то мабуть так, це все правильно. Я думаю, що НСЗУ хоче зробити маршрут пацієнта більш вірним, ну а пацієнти звикнуть”, — сказала Олена Піковська.

Олена Піковська
Після перенесеного інсульту житомирянин Едуард прийшов до лікарки-неврологині зі скаргами на погіршення самопочуття. Зі слів чоловіка, він хоче дізнатися у медикині, чи потрібно йому проходити додаткові обстеження.

Житомирянин Едуард
Світлана Ремішевська-Кусняк — лікарка-неврологиня Житомирської поліклініки міської лікарні №2. За її словами, щодня вона приймає до 25 пацієнтів.
“Пацієнти приходять з різними патологіями — і для лікування, і для проходження комісій. Але масових звернень немає. Даємо направлення на МРТ, на УЗД судин голови і шиї”, — сказала Світлана Ремішевська-Кусняк.

Світлана Ремішевська-Кусняк, лікарка-неврологиня
Нагадаємо, що Національна служба здоров’я України не забороняє сімейним лікарям виписувати направлення на МРТ, КТ та інші складні дослідження і аналізи, але вони не будуть для пацієнта безоплатними.
