17 липня Верховна Рада підтримала новий склад уряду. Ключові посади зайняли нові обличчя, при цьому відбулося укрупнення деяких міністерств. Новий Кабмін обіцяє зосередитися на обороноздатності, цифровізації та європейській інтеграції.
Ми зібрали короткий профіль кожного міністра — від прем’єрки до новачків у міністерствах.
Прем’єр-міністерка Юлія Свириденко
39-річна економістка стала першою жінкою на чолі уряду в історії незалежної України. Свириденко має ступінь кандидата економічних наук і досвід роботи в уряді як перша віцепрем’єрка та міністерка економіки. Вона вважається близькою до Офісу президента, зокрема — до Андрія Єрмака.
Юлія Свириденко має вищу освіту у сфері зовнішньоекономічного менеджменту, вона кандидат економічних наук. Денис Шмигаль – також к .е. н, та його вища освіта – за спеціальністю «Менеджмент у виробничій сфері». Тобто у колишнього прем’єра більше досвіду в бізнесі та держуправлінні, тоді як досвід нинішнього прем’єр-міністра зосереджений на економічній політиці.
Міністр оборони – Денис Шмигаль
Колишній прем’єр очолив одне з найвідповідальніших міністерств під час війни. Він також очолив міністерство з питань стратегічних галузей промисловості. Такий хід покликаний посилити синергію між оборонною сферою та промисловістю. Шмигаль має досвід у держуправлінні та бізнесі, а його репутація — порівняно стабільна попри критику за економічну політику під час війни.
Шмигаля неодноразово критикували за управління економікою під час війни. І він очолював Кабмін понад п’ять років – рекордно довго в історії незалежної України.
Обидва прем’єри так чи інакше пов’язані з партією «Слуга народу», хоча офіційно в ній не перебувають. Свириденко називали протеже глави Офісу президента Андрія Єрмака. Шмигаля було призначено прем’єром від «Слуги народу».
Перший віцепрем’єр – Михайло Федоров
Колишньому міністру цифрової трансформації України 34 роки, він молодший за свою попередницю Юлію Свириденко на 5 років. Здобув вищу освіту з соціології, навчався в Осло (Норвегія) за програмою обміну. Вищих академічних звань не має, проте вигідно відрізняється від Свириденко досвідом роботи «у полі». Федоров був фундатором digital-агентства, координував передвиборчу кампанію Володимира Зеленського. Федоров має унікальний досвід у цифровізації, тоді як Свириденко, нагадаємо, більше дока в економічній політиці.
Віцепрем’єр з європейської інтеграції – Тарас Качка
Як і його попередниця, міністр юстиції Ольга Стефанішина, Тарас Качка має юридичну освіту. Різниця лише в тому, що Качка є фахівцем з права Євросоюзу. Йому 48 років, він старший за Стефанішину майже на десять років. До свого призначення був міністром економіки та торговим представником України на міжнародних ринках.
Гучних скандалів за участю Качки немає. До Стефанішиної громадськість мала питання щодо недостатніх темпів євроінтеграції України, проте це не вилилося в проблему, залишившись на рівні критики в соцмережах.
На сьогодні Володимир Зеленський затвердив Ольгу Стефанішину на посаду спеціальної уповноваженої президента України з розвитку співробітництва зі США, поки йде погодження її кандидатури як посла України в Сполучених Штатах. Водночас нардеп Гончаренко повідомив, що антикорупційна прокуратура України порушила проти Стефанішиної кримінальну справу за підозрою у зловживанні владою або службовим становищем.
Міністр ресурсів – Олексій Соболєв
Соболєв очолить нове відомство, яке об’єднало в собі Мінекономіки, Мінагрополітики та Мінекології. Йому 42 роки, він спеціаліст з фінансів та фінансовий аналітик. Працював керівником активів у Dragon Asset Management, у 2015–2016 роках був радником міністра інфраструктури, після цього керував проєктом Prozorro.Sale у Transparency International Ukraine та очолював ДП «Прозорро.Продажі». З 2023 року був заступником міністра економіки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації.
Його попередники: міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль, міністр економіки Юлія Свириденко та міністр захисту навколишнього середовища та природних ресурсів України Світлана Грінчук.
Коваль – магістр економіки, колишній підприємець, голова Фонду державного майна України, представник партії «Слуга народу». Є інформація про те, що правоохоронці спантеличені його проживанням в апартаментах вартістю 17,7 млн гривень, при цьому житлова площа оформлена на тещу-пенсіонерку. Відповідно, постало питання про джерело доходів.
Світлана Грінчук – магістр фінансів, кандидат економічних наук з багаторічним досвідом роботи в міністерствах екології та енергетики. Обидва прийшли на свої посади минулого року. Кримінального чи скандального бекграунду ні Коваль, ні Грінчук не мають. Можливо, Коваль знову очолить Фонд держмайна України. Світлана Грінчук уже обійняла посаду міністра енергетики України.
Міністр юстиції – Герман Галущенко
Герман Галущенко змінив на посаді голови Мін’юсту Ольгу Стефанішину. З 2021 року Галущенко був головою Міністерства енергетики, 52 роки, юрист, магістр міжнародного менеджменту. До Міненерго працював у прокуратурі та в Міністерстві закордонних справ України, очолював департамент судової роботи у Мін’юсті. У 2020–2021 роках був віцепрезидентом НАЕК «Енергоатом». Також доцент Галущенко викладає міжнародне право в Інституті міжнародних відносин КНУ.
Будучи головою Міністерства енергетики, Галущенко не раз піддавався серйозній критиці за енергетичну кризу в Україні, проте загалом його дії на посаді міністра не викликали серйозних нарікань (з урахуванням ситуації в країні).
Міністр соціальної політики – Денис Улютін
Змінив на цій посаді Оксану Жолнович. За освітою Улютін – магістр з фінансів, за плечима має Національну академію державної податкової служби. Йому 41 рік, він молодший за свою попередницю на чотири роки.
Працював в апараті прем’єр-міністра України, у Міністерстві фінансів дійшов до першого заступника. З 2007 до 2012 року був помічником народного депутата від Партії регіонів Миколи Янковського.
За інформацією від різних джерел, на посаду заступника міністра фінансів Улютіна лобіював Петро Порошенко. При цьому в Мережі є інформація, що двоюрідна сестра Дениса Улютіна одружена з віцепрезидентом російського Зовнішторгбанку.
Хто залишився в уряді?
На своїх посадах залишились:
- Олексій Кулеба — міністр розвитку громад;
- Ігор Клименко — міністр внутрішніх справ;
- Оксен Лісовий — міністр освіти;
- Віктор Ляшко — міністр охорони здоров’я;
- Сергій Марченко — міністр фінансів;
- Андрій Сибіга — міністр закордонних справ;
- Наталія Калмикова — міністерка у справах ветеранів;
- Матвій Бідний — міністр молоді та спорту.