У новому дослідженні, проведеному американським соціальним психологом Арі Кругланскі та журналістом Деном Равівом, розкрито головну причину віри людей у теорії змови та радикальні ідеології. У своїй книзі «У пошуках значущості», виданій Taylor & Francis, вчені дійшли висновку, що люди, що переживають моменти невизначеності, особливо схильні до сприйняття простих відповідей на складні питання, які пропонують теорії змови.
За словами Кругланскі та Равіва, руйнування звичних життєвих опор — таких як фінансова стабільність, здоров’я та безпека — змушує людей шукати ідеї, які допомагають відновити відчуття значущості та контролю. Теорії змови, на думку дослідників, ідеально виконують цю роль. Вони не тільки пропонують спрощене пояснення світових процесів через боротьбу «добра» і «зла», але й дають своїм послідовникам відчуття «обраності», володіння секретним знанням.
Автори роботи проаналізували кілька популярних теорій змови, зокрема ідеї британського конспіролога Девіда Айка про рептилоїдів, які керують світом. Психологи зазначили, що такі переконання не тільки дозволяють людям відчути свою винятковість, але й дають надію на справедливу розплату з ворогами.
Особливу увагу дослідники приділили тому, як в епоху соціальних мереж деструктивні ідеї поширюються з неймовірною швидкістю, що робить їх особливо небезпечними для суспільства.